Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İ̇̇ki Yeşil Susamuru

İ̇̇ki Yeşil Susamuru

İKİ YEŞİL SUSAMURU - Buket Uzuner / ROMAN - Psikoloji

Uzun bir aradan sonra, 5 Yıldızlılar rafına koymaya değer gördüğümüz çok güzel bir eser oldu İki Yeşil Susamuru. Aile kurumunun önemini vurguluyor temelde roman. Parçalanmış ailede çocuğun psikolojisini ve büyüdüğünde nasıl yalpaladığını , bir türlü kendini bulamayaşın öyküsü olmuş. Hem bir solukta okuyorsunuz hem de yuva kurmanın sorumluluğunu, yuva yıkmanın sonuçlarını , roman akışı içinde özümsüyorsunuz. Bu eseri, okuyun, okutun, kendinize, ailenize, topluma çok şey katacak, iyi ki okumuşum diyeceksiniz.Yazara ve kitabı okumamızı öneren kitap dostuna çok teşekkür ederiz. javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); ziyaret ettiğinizde kitap üzerine değerlendirmeler ve alıntılar okuyacaksınız.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan :*** İnsan çok sevdiğine dokunmak ister. Dokunmak, sevgiyle yapılınca çok güzeldir.

*** Eski sevgililer, birer anıdır sonuçta. Ama çocuklar öyle değil, onlar eskimiyor, aksine her gün daha canlanıyorlar. Çocuklar geçmişin istenmeyen yanlarını da cebimizde taşıtan cüzdan gibidirler.

*** Aslında pek bir farkı yoktu. Ha anneniz gitmiş, ha babanız... On dört-on beş yaşlarında bile olsanız aldatılmış, yaralanmış, aptal yerine konmuş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Yani haksızlığa uğruyorsunuz. Anneniz mutlu, son yıllarda hiç görmediğiniz denli neşeli ve canlı görünüyor. Babanıza bakıyorsunuz; biraz şaşkın, biraz uyuşmuş, ama kendi deyimiyle ´artık bir karar verebilmekten ötürü kafası dinç´ bir adam oluvermiş. Mutsuz ve huzursuz olan bir tek sizsiniz!

*** Zihniyetimizi değiştirmeliyiz. Hareket eden, eylemci, sahip olmadan başaran, başarısıyla gururlanıp kendini üstün saymayan insan tipi yetiştirmeliyiz! Bunu başarmak ancak doğaya dönük; doğa, hayvan ve insan sevgisini aşılayarak mümkün olabilirdi. Ancak böylesi tüketim hırsıyla koşullanmış, gurur ve yarış üzerine kurulu toplumlarda düşündüklerini gerçekleştirmek hiç de kolay değildi ama olanaksız da değildi.

*** Birinin iyi niyetini istismar etmek, o iyi niyetin başkalarına sunulmasını da yok eder.

*** İyi ama, kendini sevmeyen, kimi sevebilir ki?

*** Yaşamın yolu gibi, ölmenin yolunu da kendimiz seçmeliyiz.

Arka Kapaktan :

Buket Uzuner´in içten, duyarlı ve mizah dolu üslubuyla yazdığı çağdaş bir roman. ´İki Yeşil Susamuru, Anneleri, Babaları, Sevgilileri ve Diğerleri´ çevre politikasına, aşka, enerji sorununa, kadın-erkek ilişkisine alternatif çözümler arayan aydın ve farklı bir çiftin öyküsü, bir ´modern zamanlar´ romanı. ´İki Yeşil Susamuru´, iyi romandan kafa cimnastiği beklentisi içinde olan kültür seçkinlerine de bir şeyler sunuyor; hem biçim hem de öz açısından.´ -Gürsel Aytaç- ´Buket Uzuner iki katmanlı romanında çağdaş bir kadının portresi çevresinde aile, sevgi ve intiharı sorguluyor.´ -Milliyet Sanat

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.