Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Jurnal

Jurnal

JURNAL - Cemil Meriç / DENEME

Deneme tarzı kitaplara ve/veya Cemil Meriç´e özel ilginiz yok ise bu kitap biraz ağır gelebilir. Entelektüel bilgi birikimi oluşturma gayreti ve düşünce tarihimiz hakkında gelişmek isteyen okurlar için önerilebilir. Coğrafyamızın yetiştirdiği ender aydınlardan bir olan yazar ile tanışmakta çok yönlü yarar olacağı kanaatindeyiz.

karelidefter.blogspot.com.tr/search adresinde eserle ilgili okur yorumu okunabilir.

http://kitap.antoloji.com ´da Sayın Reyhan Sert´in Jurnal ile ilgili yorumundan bir kısım ;

Şayet iddialı ve ukala bir söz olmayacaksa, şunu söyleyerek başlamak isterim; "Jurnal´i okumak her babayiğidin harcı değil". Erişilmesinin zorluğu buradan gelir. Her insan okuyamaz, her okuyan idrakine varamaz.

Jurnal, ağırlığına rağmen, okumaktan hazzedilecek bir kitap. Cemil Meriç´in Jurnal´i -tahmin edileceği üzere- "bu gün Mehmetlere gittim, öğleden sonra çorba içtim" türünden bir günlük değil. Eylemlerden ziyade, fikirler var. Fikir sahibinin ruh hali çok açık ve net yansıyor. Buhran, sıkıntı, arayış. Meriç´in kafasında, bilgi olarak, his olarak çok fazla şey var. Bir gün basılacağını düşünmeden, tüm samimiyetiyle ele aldığı yazılarında düstur yok. Kimseyi, hiçbir fikri şirin göstermek, yada karalamak çabasında değil. Doğruysa doğru, yanlışsa yanlış. Yazar kendisini hiçbir gruba ait görmüyor. Gayesi okura "ben hiçbir gruba ait değilim" mesajı vermek de değil. Ona bile lütfetmiyor.

"Benzerlerime iletilecek hiçbir önemli mesajım yok. Bir yabani gibi yaşadım, bir başkası gibi acı çektim. Hayatımda hiçbir fevkalade olay yok: Önemsiz hayal kırıklıkları gerçekleşmemiş rüyalar, yerine getirilmemiş projeler." (Bu sözün okura değil, Jurnal´e yazıldığı unutulmamalı.)

http://www.youtube.com/user/KitapOkumak www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/

Kitaptan : ****İki tarih var: bütün fetihleri birbiri üstüne yığan, zamandan faydalanan milletlerin tarihi, mirasyedi milletlerin tarihi. Zaman fertler için de milletler için de başka başka değer taşır. Yani istikbali dokuduğumuz bir ipliktir zaman. Ama tarihini itina ile işleyen, nakışlayan, şekillendiren ve zamandan bir çadır, bir halı, bir libas dokuyan fertler ve milletler olduğu gibi, makara ile oynayan bir kedi şuursuzluğu ile iplik yumağını arap saçma döndüren kavimler de var.

***Ölmemek için öldüreceksin. Ölmemek için öldürmek mi? Peki öldürürsem ölmeyecek miyim? Belki öldürdüğün her canlıda ölen kendinsin. Ama bunu ne zaman kavrayacak insan? ...

***Sizi gerçekten tamamlayan insanla karşılaşmışsanız hiçbir ayrılık, hiçbir kopuş düşünülemez artık.

***Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım. Ve kitaptaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.

Arka Kapaktan :

Cemil Meriç´in kendini, yakınlarını, etrafındakileri, içinde bulunduğu dünyayı, düşünce tarihini ve tarihimizi, kendi açısından ve yalın bir şekilde değerlendirdiği eseri Jurnal, yazarın gündelik düşüncesini, kişisel maceralarını, anı ve itiraflarını, yoğun duygularını, yaratış gücünü, alışılmadık yaklaşımlarını, güçlü sentezlerini, engin kültürünü birarada yansıtan bir büyülü aynadır. Cemil Meriç´in en doğal çehresi ve olanca çoksesliliğiyle karşımıza çıktığı eser, yazarını olduğu gibi tanımamıza, değerlendirmemize yardım eden zengin biyografik malzeme de içeriyor. İsyankar, acımasız, çoğu zaman duygusal yanlarıyla bir gönül ve düşünce adamına yaklaştırıyor bizi. Jurnal´de Cemil Meriç´in düşüncesi, karakteri, kişiliği çırılçıplak karşımızda. Jurnal, sonsuzla ve ölüm sonrasıyla bir tür hesaplaşma, bir vasiyetname, bir uzun mektup.1955´den 1983´e marjinal bir yazarın öteki yüzü. Benliği, birikimi, şuuraltı ve şuurüstü ile.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.