Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Nıetzsche Ağladığında

Nıetzsche Ağladığında

NIETZCHE AĞLADIĞINDA - Irvın Yalom / Roman - Psikoloji

Yazar kitabın bir yerinde kahramanın ağzından şöyle sesleniyor " Bir kitap alıp sizi diğer kitapların üzerine çıkarmıyorsa o kitabın neresi iyidir?" Kitap kendini bu cümle ile en güzel şekilde ifade etmiş. Daha fazla söze hacet yok eskilerin deyimiyle. Alın, okuyun, hayatınız da yeni pencereler açılsın. Israrla tavsiye ederiz. Buradan kitabın okunmasını tavsiye eden kardeşimize bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız.

Bu adrestende kitap hakkında bir değerlendirme okuyabilirsiniz:

.http://pamuk-sekeer.blogspot.com/2013/08/ne-okudum-nietzsche-agladgnda.html

Bulunduğu Kategori : DÖRT YILDIZ

Sürükleyici : Irvin Yalom´un kendi ifadesi ile başlattığı ‘Eğitici Roman´ çizgisinde, yine psikolji biliminin bakış açısı ile, kaleme alınmış, gerçekten ‘derin´ bi r eser.Yazarın bir diğer romanı Divan ile ortak özelliği, ilk kısımların nispeten ağır geçmesi ancak yarısından sonra her paragrafta yeni bir şeyler öğreneceğiniz odukça sürükleyici bir eser kimliğini ortaya koyması.

Hayata Katkı : Yukarı da da belirttiğimiz gibi Irvın Yalom hemen tüm eserlerinde insan hayatına katkı yapan usta bir yazar. Kitabı bitirdiğinizde birçok yeni bilgileri hayatınıza katmış olacaksınız.

Kalıcılık : Böyle bir esere yaklaşacak bir başka eser acaba yazıldı mı? Veya ne zaman yazılacak? Dünya durdukça elden ele dolaşacak gerçek bir klasik.

Neden beş yıldız vermedik ? : Konu Nietzsche ve onun şahsında felsefe ve insan psikolijisi olunca eser bu konularda hiç alt yapısı olmayan birisi için zor algılanabilir. Okurun felsefe, psikoterapi, Nietzcshe, hakkında iyi kötü bir alt yapısı olmadan bu eserin altından kalkması kolay olmayabilir. Yani beş yıldız kategorisinde ki eserlerde belirttiğimiz en önemli kriter ‘Herkes okumalı´ kısmı bu eser için geçerli,ancak ‘Herkes okuyabilir´ kriterini bu eser için net olarak söyleyemeyiz. Bundan dolayı bizim gönlümüzde şüphesiz bir şekilde beş yıldız alan bu eser, herkesin okuyabileceği yönündeki acabalarımızdan dolayı dört yıldız kategorisinde yer vermek zorunda hissettik kendimizi.

Kitaptan :

Kişi en sonunda, arzu ettiği şeyi değil, arzusunu sever.

Aşk tutkusu, benliğimize en derin giriştir, bin kat yalnızlıktır...

Sevilen nesne..yalnızca buna yol açan nedendir.

Evlilik ve ona eşlik eden mülkiyet ve kıskançlık, ruhu tutsak eder.

Ümit kötülüklerin en kötüsüdür, çünkü işkenceyi uzatır.

Arka Kapaktan :

...Konu: Ümitsizlik.
Bir gün,
erkeklerin başını döndüren kadın, Salome, Nietzsche´den habersiz Breuer´e gelir. ´Avrupa´nın kültürel geleceği tehlikede, Nietzsche ümitsiz. Ona yardım edin, ´ der. Breuer Salome´yi tekrar görebilmek umuduyla ´peki´ der. Ve varoluşun kader, inanç, hakikat, huzur, mutluluk, acı, özgürlük, irade... ve neden, nasıl gibi en önemli duraklarından geçen bir yolculuk başlar... Kendisiyle ve hayatla yüz yüze gelmekten çekinmeyenlere...

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.