Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Savaş Ve Barış

Savaş Ve Barış

SAVAŞ ve BARIŞ - Lev Tolstoy / ROMAN - Dünya Klasikleri

Bu tür kitaplara puan vermek kolay değil. Bizi takip edenler bilirler, puanlamada ki temel kriterimiz okuduğumuz kitabın akıcı olup olmadığıdır. Yoksa eleştirmek gibi bir niyetimiz hiç bir kitap için olmamıştır. Bu dev eserde üslubunun ağırlığı nedeni ile 3 Yıldızlılar rafına koyduk. Bu tür eserlere belli bir okuma alışkanlığı edinmeden başlamamak gerektiği kanaatindeyiz. Her şeye rağmen ilk fırsatta okunmalı.

Bize bir kitap dostumuzun hediyesi olarak gelen bu baskı tabii ki kısaltılmış baskı olduğunu hatırlatmamızda yarar var. javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); adreslerini ziyaret edip eser hakkında yorumlara ulaşabilirsiniz. Arzu ederseniz bu eşsiz eserin filmini izlemeyi tercih edebilirsiniz. javascript:ntrTemp();

Kitaptan:

*** Dünyada bir tek şey korkunçtur: İnsanın, ömrünün sonuna kadar acı çeken birine bağlanması! Bu, sonu olmayan bir işkencedir!

*** Prens Andrey “Herkes yalnızca kendi düşüncesiyle savaşmış olsa savaş olmazdı,” dedi. “Ve bu çok iyi olurdu,” dedi Piyer. Prens Andrey güldü. “Pek olanaklıdır ki çok iyi olurdu. Ama bu hiçbir zaman olmayacaktır...” Piyer sordu: “Peki siz niçin savaşa gidiyorsunuz?” “Niçin mi gidiyorum? Bilmem. Öyle gerekiyor, gidiyorum...

*** Henüz ölmemişsen yaşamana bakacaksın, çünkü yarın bir de bakmışsın ki ölüp gitmişsin! Tıpkı benim daha bir gün önce ölümle burun buruna geldiğim gibi! İnsan yaşamı dediğin şey, sonsuzlukla karşılaştırılınca bir saniyecikse, acı çekmeye değer mi hiç!

*** Ahlaksızlıkların iki kaynağı olduğunu iddia ederdi; aylaklık ve boş inanç. Ve yalnızca iki erdeme inanırdı; güç ve akıl.

*** Hiçbir insan kendi uşağının gözünde büyük olamaz; çünkü uşağın da kendine özgü bir büyüklük anlayışı vardır

*** ... Ruh yarası bedende açılmış bir yara gibidir, bazen ölümcüldür, bazen kendiliğinden kapanır. Ama sızısı hep duyulur.

*** Uygarlık tarihi bize yazarın ya da devrimcinin düşüncelerini, yaşam koşullarını ve eğilimlerini açıklayabilir. Örneğin Luther´in çabuk öfkelenen karakterde olduğunu, falan söylevleri verdiğini, Rousseau´nun kimseye kolay kolay güvenen bir kişi olmadığını ve belirli birtakım kitapları yazmış olduğunu öğreniyoruz; ama Reform ertesinde halkların niçin kılıçtan geçirildiğini, Fransız Devrimi sırasında insanları niçin boğazladıklarını bilemiyoruz.

https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181

Arka Kapaktan:

Tolstoy ´Savaş ve Barış´ta tarih, savaş ve savaşın aktörleri konusunda kendine özgü kavrayışını sergiler. Kendisinin de mensubu olduğu Çarlık Rusyası aristokrasisinin zaaf ve çelişkilerini, Rus halkının bakış açısından ele alır. O, bu sınıfın hem içinde hem dışındadır. Savaşın yıkımlarını, soylu sınıfın geçirdiği sarsıntıyla bağlantılı olarak sunarken, tarih birey ilişkisinde, bireye hep acıların düştüğünü söyler. Ona göre, ´İnsan Tanrı´ ya inanmıyorsa, bu acılara katlanması olanaksızdır.´ Tarih ve savaşlarla inancın evrenini karşı karşıya getiren bu anlayış, bu romanı bitirdikten sonra ilk ve en derin bunalımını yaşayacak olan Tolstoy´ un kendi bölünmüş dünyasının da bir yansımasıdır. ´Savaş ve Barış´: Tarihin akışını değiştiren direniş.

Okur Yorumu: (Antoloji.com dan alınmıştır)

Rüzgar Elif:

Dünya Klasikleri tam metin ve orijinal dil çevirisinden okunmalıdır. Bu kitabın özet ve de İngilizceden çevirilerini okunduğunda tat vermiyor. Sahafçılardan eski baskılarına ulaşabilirseniz ve bu kitabı da okumanızı tavsiye ediyorum. Zira kitabın içinde 600´den fazla roman kahramanı var, tamamını okumayınca kitap kopuk kalıyor. Rusların büyük yazarlarından ikisi olan Tolstoy ve Dostoyevski bir çok yerde karşılaştırılmıştır. Tolstoy´un zengin, Dostoyevski´nin ise fakir bir hayat yaşadığı bilinmektedir. Son olarak insanın iç dünyası deyince Dostoyevski, dış dünyası denince Tolstoy akla gelir..

Savaş; kitapta genel hatlarıyla anlatılan savaş Napolyon´un 1812 yılı Rusya Seferini içermektedir. Fransa ile Rusya arasında geçen bu kanlı savaşı Ruslar kazanmıştır ve bu savaş sonucunda Fransa´da Napolyon´a olan güven sarsılmıştır. İlerleyen yıllarda Napolyon tahtı bırakmak zorunda kalmıştır..

Barış; kitapta barıştan kasıt elit, zengin Rusların kendi aralarında yaşadıkları aşklardır. Kitabın her sayfası savaşı anlatmıyor. Özellikle savaşın durgunlaştığı bölümlerde saray ya da saraya yakın insanların aşkları, tutkuları, ihanetleri, ayrılıkları, yalnızlıkları anlatılıyor..

Vatanseverlik; bu savaş Rus tarihinde Vatanseverlik Savaşı olarak yerini almış ve büyük bir zafer olarak kabul edilmiştir. Ruslar arasında milliyetçiliğin kıvılcımlarının görüldüğü ve yayıldığı dönüm noktalarından biridir. İlerde gerçekleşecek Rus Devriminin izlerini bu savaş sonucunda görmek mümkündür..

ÇOK GÜZEL FAKAT 548 SAYFA OLMASI HOŞUMA GİTMEDİ.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.