Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Uçurtma Avcısı

Uçurtma Avcısı

UÇURTMA AVCISI - Khaleed Hosseini / ROMAN - Biyografi

‘´San Jose Üniversitesi´ndeki yaratıcı yazarlık öğretmenimiz,basmakalıp deyimler içim şöyle derdi;´Onlardan vebadan kaçar gibi kaçın´. Sonra da, kendi şakasına gülerdi. Sınıf da onunla birlikte gülerdi, ama ben yerinde kullanılan klişelerin şu ‘cuk oturma´ özelliğiyle insana bir kestirme yol sunduğunu düşünürüm.´´…Yazar romanın bir yerinde bu cümleleri kullanmış. Biz de şimdi bu roman için ‘cuk oturan´ bu deyimi kullanmak istiyoruz; ´´Elinizden bırakamayacaksınız, olağanüstü…´´ Romanın tek üzücü tarafı okuduklarınızın gerçekten yaşanmış olaylar olması.

Kitabı bize okunması için tavsiye eden genç üyemize şükranlarımızı buradan sunmak isteriz. Okuyun ve sizde zaten bu kitabı okuduktan sonra kütüphanenize koyacağınıza inanıyoruz.

Kitabın filmi de çevrildi. Bize kalırsa kitap filmden daha etkileyici.

okudumokudunokudu.blogspot.com/2012/09/ucurtma-avcisi-khaled-hosseini.html#more veya kitaplarimolmadanasla.blogspot.com.tr/search adresinde kitap hakkında güzel bir değerlendirmeye ulaşabilirsiniz.

Kitaptan: *****...Yalnızca bir günah vardır, tek bir günah. O da hırsızlıktır. Onun dışındaki bütün günahlar, hırsızlığın bir çeşitlemesidir.

***** Bir insanı öldürdüğün zaman, bir yaşamı çalmış olursun. Karısının elinden bir kocayı, çocuklarından bir babayı almış olursun. Yalan söylediğinde, birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalarsın. Hile yaptığın, birini aldattığın zaman doğruluğu, haklılığı çalmış olursun.

**** Halkımın kendi ülkesini el birliğiyle mahvetme biçimi, göğsümü beklenmedik bir öfkeyle sıkıştırıverdi.

***** Geleneklere göre et üçe bölünüyor; biri aileye, biri dostlara, biri de fakirlere. Baba her yıl, etin tamamını yoksullara dağıtıyor. Zenginler yeterince şişman diyor.

https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181.

https://twitter.com/kitap_okumak

www.kitapokumakistermisin.com

Arka kapaktan :

Muhteşem - Joanna Troloppe

Emir ve Hasan, Kabil´de monarşinin son yıllarında birlikte büyüyen iki çocuk... Aynı evde büyüyüp, aynı sütanneyi paylaşmalarına rağmen Emir´le Hasan´ın dünyaları arasında uçurumlar vardır: Emir, ünlü ve zengin bir işadamının, Hasan ise onun hizmetkarının oğludur. Üstelik Hasan, orada pek sevilmeyen bir etnik azınlığa, Hazaralara mensuptur.

Çocukların birbirleriyle kesişen yaşamları ve kaderleri, çevrelerindeki dünyanın trajedisini yansıtır. Sovyetler işgali sırasında Emir ve babası ülkeyi terk edip California´ya giderler. Emir böylece geçmişinden kaçtığını düşünür. Her şeye rağmen arkasında bıraktığı Hasan´ın hatırasından kopamaz.

Uçurtma Avcısı arkadaşlık, ihanet ve sadakatin bedeline ilişkin bir roman. Babalar ve oğullar, babaların oğullarına etkileri, sevgileri, fedakarlıkları ve yalanları...

Daha önce hiçbir romanda anlatılmamış bir tarihin perde arkasını yansıtan Uçurtma Avcısı, zengin bir kültüre ve güzelliğe sahip toprakların yok edilişini aşama aşama gözler önüne seriyor.

Uçurtma Avcısı´nda anlatılan olağanüstü bir dostluk. Bir insanın diğerini ne kadar sevebileceğinin su gibi akıp giden öyküsü...

Buradan okuyamıyor muyuz? illa ki ücretsiz talepte mi bulunmamız gerekiyor? Cevap: Sitemiz üzerinden den kitap okumanız mümkün değil. Böyle bir uygulamamız yok. Bu tür hizmetler sağlayan başka siteler olabilir ancak telif hakkı nedeni ile doğru olmadığını hatırlatırız.

Bence de çok güzel.

Sitemizden kitap okumak isteyen üyelerimiz, yukarıda bulunan ´´ÜCRETSİZ KİTAP´´ bölümünü ziyaret ettiğinde, paylaşımın nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Harika bir kitap. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Bu zamana kadar okuduğum en güzel kitaptı. Okurken bir çok duygu karmaşası yaşasam da asla unutamayacağım kitaplar arasında ilk sıraya yerleşti.

Bu kitabın ücretsiz olduğu kesinlikle doğru mu, yani güvenebilir miyiz?

HARİKA BİR KİTAP. TAVSİYE EDERİM.

Kitabı sipariş etmem mi lazım?

Çok güzel bir kitap.

Yalan söylediğinde birinin gerçeğe ulaşma hakkını çalmış olursun.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.