Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Anarşinin Kısa Yazı

Anarşinin Kısa Yazı

ANARŞİNİN KISA YAZI - Hans Magnus Enzensberger / Biyografi

İspanya iç savaşı, devrimci hayatlar önceliğiniz değilse okuması oldukça zor bir kitap. Belgesel tarzında ve o dönemi yaşayan gerçek kahramanların ağzından İspanyol anarşist Durutti ve yakın arkadaşlarının yaşamları kaleme alındığı eser çoğu zaman bir ders kitabı havasında geçiyor. Atilla Keskin´in ´Acılara Yenilmeyen Gülümseyişler´ isimli romanında ki tadı bulamadağımız için belki de bizim için okuması ve bitirmesi zor bir kitap oldu. javascript:ntrTemp(); adresinde uzun bir yorumu okuyabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); bu adreste ise iki yorumu bulacaksınız.

Kitaptan: *** İspanya´da ölüm bir dost gibidir, bir yoldaş gibidir, tarlada yada fabrikada tanıdığımız bir işçi gibidir. Geldiğinde onun yüzünden büyük olaylar çıkarılmaz. Dostlar sevilir ama onlara musallat olunmaz. Onlar istediklerinde gelirler, istediklerinde giderler.

Arka Kapaktan:

Anarşistler İspanya İç Savaşı sırasında ütopyalarını gerçekleştirmeyi deneme fırsatı buldular. Otoritesiz, devletsiz, mülkiyetsiz komünler kurup parayı kaldırdılar, belediyelerin, mahkemelerin, tapu dairelerinin evraklarını yaktılar...Ama gerek anarşist hareketin henüz yeterince olgunlaşmaması, gerekse uluslararası faşist ve reel-sosyalist hareketin iktidar kavramından bu denli uzak duran, özgürlükçü bir harekete tahammül edememesi yüzünden başarısız oldular...Yenildiler...
Enzensberger Anarşinin Kısa Yazı´nda, anarşistlerin efsanevi önderi Durruti´nin hayatı dolayımında bu süreci anlatıyor. Üstelik bilfiil bu mücadele içinde olanların tanıklıklarına; onların acılarına, sevinçlerine, özlemlerine başvurarak...Bu boyutuyla ´belgesel romanın doruğu´ diye nitelendirilen kitap, benzerine dünya tarihinde çok az rastlanan bir ´karşı-tarih´ çalışmasına dönüşüyor.
Önsöz yazarı Ömer Laçiner: ´Enzensberger´in kitabı ölüme adanmış bir ağıttır. Ancak son umudunu yitirmiş, bezgin bir ağıtçı değildir o. Tıpkı kitabın son bölümünde anlattığı İspanyol anarşizminin hayatta kalmış, şimdi artık hayli yaşlı mensupları gibi, yalın, soylu ve bilge bir üslupla konuşmaktadır,´ diyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.