Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Mesnevi Terapi

Mesnevi Terapi

MESNEVİ TERAPİ - Nevzat Tarhan / Psikoloji- Mesnevi Hikayeler

Mevlana- Mesnevi üzerine kaynak bulup okumak zorundaysanız veya yazarın tüm eserlerini okumak gibi bir iddianız varsa okuyun. Kitap güzel çıkarımlar da bulunmak üzere yazılmış ancak ne yazık ki akıcı olamıyor. Konuya karşı olan ilgi ve saygımıza rağmen, kitap bittiğinde sevindik. blogumabandim.blogspot.com.tr/2013/02/mesnevi-terapi-prof-dr-nevzat-tarhan.html da bir bloggerın, www.goodreads.com/book/show/13687851-mesnevi-terapi da ise çok soyuda okur değerlendirmelerine göz atmakta yarar olabilir.

www.youtube.com/watch www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/

Kitaptan: *** Bilgi toplumunda insan her zamankinden daha hızlı,teknolojiyle birçok şeyi elde edebiliyor fakat tarım toplumundaki huzuru ve dengeyi sunamıyor.

*** Nasıl ki bir su damlası sürekli damladığında mermeri oyabiliyorsa,insan da sürekli aynı şeyleri düşündüğünde zihinsel yapısında bir zayıflama meydana gelir.

Arka Kapaktan:

´Bilgi çağını bilgelik çağına dönüştürürken yol göstericimiz Mevlana olacaktır. Çünkü o ruhsal yapımızdaki şifrelere dokunuyor, bizde var olan duyarlılığı harekete geçiriyor.´

-Prof. Dr. Nevzat Tarhan-

İnsanlık Mevlana´yı yeniden keşfediyor. Çünkü onun öğretisi yaşadığı zamana hapsedilemeyecek kadar evrensel. Çünkü hepimizin ondan öğreneceği çok şey var. Prof. Dr. Nevzat Tarhan buradan bakarak, Mesnevi´nin çağları aşan bilgeliğinin ruha nasıl şifa olabileceğini anlatıyor.

Tarhan, Mesnevi Terapi´de Mevlana´yı günlük hayatta bize yol gösterecek bir rehber olarak tanımamız gerektiğini anlatıyor. İçimizdeki hakikati görmemizi, farkındalığımızı artırmamızı sağlayacak önerilerle, Mesnevi´yi modern psikoloji tarafından da kabul gören bir anlayışla kalbe ve ruha şifa veren bir eser olarak okutuyor.

Ve Mevlana´dan ilhamla şöyle diyor:

´İnsanın gözü kördür ışık olmadıkça,

Aşkın gözü kördür gerçekler olmadıkça,

Aklın gözü kördür ahlak olmadıkça,

Hırsın gözü kördür terazi olmadıkça,

Şöhretin gözü kördür tevazu olmadıkça,

Gücün gözü kördür erdem olmadıkça,

Paranın gözü kördür insaf olmadıkça,

Menfaatin gözü kördür empati olmadıkça,

Adaletin gözü kördür hakkaniyet olmadıkça,

Tabibin gözü kördür tıp etiği olmadıkça,


Medeniyetin gözü kördür bilgelik olmadıkça...´

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.