Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Her Gün Biraz Daha Yakın

Her Gün Biraz Daha Yakın

HER GÜN BİRAZ DAHA YAKIN - Irvin D. Yalom / Psikoloji

Okunması bizim için zor gelen kitaplardan biri oldu. Yazara veya psikoloji alanına karşı özel ilginiz yoksa veya psikoloji alanında eğitim almıyorsanız, zorlayabilir.

*** Yalom asla vazgeçemediğim bir yazar. Özellikle “Nietzsche Ağladığında” ve “Divan” romanlarını okumanızı tavsiye ederim. Çok kitabını okudum psikoloji ile ilgili ve hepsinden ayrı ayrı donanım kazandım. Psikoloji bilimine meraklıysanız özellikle okumalısınız Yalom`u. Bu kitabı da gerçek bir terapi öyküsü. Yalnız bu kitabını diğerlerinden ayıran bir fark var. Hem Yalom`un ağzından hem de hastasının ağzından yazılmış terapi raporları var. Ginny, Dr. Yalom`a geldiğinde kendi hakkını bile savunamayan, kendini sevdirmek için hep başkalarının taleplerini ön planda tutan genç bir kadındır. Yalom`la yaptığı terapi süreci, hastalığının tedavisi ve geçirdiği değişim süreci anlatılıyor kitapta.

Ginny ve Yalom`un aynı terapi için ayrı ayrı düşüncelerini okumak güzeldi. Yalom`un Kitabın sonunda terapiyle ilgili açıklamaları ve bilgilendirmeleri çok hoşuma gitti. Bol bol not aldığım bir kitap oldu yine. (Sibel Duman isimli okur yorumudur).

Kitaptan: *** Eğer insanlara söyleyecek iyi bir şeyin yoksa, hiçbir şey söyleme. (Syf, 12)

*** Kendisini başkalarına sevdirmekle o kadar meşgul ki kendine başkalarını sevip sevmediğini sormayı hiç düşünmemiş. (Syf, 12)

*** Sağlıklı insanlar uzanıp hayata daha sıkı tutunurlarken, benim gibi geri çekilmiş insanlar hayatı daha az tutuyor.

*** Uzun yıllar önce ben kendimi terk ettiğim için insanların beni terk etmesinden korkuyorum. Bu yüzden yalnız olduğumda orada başka kimse olmuyor.

*** Birdenbire ağlamaya başladı ve yine beş yaşında bir çocuk olmayı dilediğini söyledi, o zaman kimse için hiçbir şey yapmak zorunda kalmayacaktı.

javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); linkleri sizi daha fazla sayıda yorumlara götürecektir.

Arka Kapaktan:

Genç, yetenekli yazar Ginny Elkin ile psikiyatr Irvin Yalom özel seanslara başlarlar ve seanslara dair ayrı ayrı günlükler tutmaya karar verirler. Böylece, psikiyatr ve hasta ilişkisinin nasıl bıçak sırtında geliştiğini gözler önüne seren ilk kitap ortaya çıkar. Özel izlenimlerin kaydı, yavaş yavaş iki insanın güç ve güçsüzlüklerini sergiledikleri bir sahneye dönüşür. Bir başkasının terapi seansında bulunmanın nasıl bir şey olduğunu ya da psikoterapinin ne derece başarılı olduğunu merak eden herkes için ufuk açıcı bir çalışma. Şu anda terapi görmekte olan bir kimse için belki de pek rahatlatıcı olmayacaktır bu kitap, çünkü her şeyi iki tarafın da bakış açısıyla anlatıyor. Fakat terapide masanın önünde ve arkasında olmak arasındaki farkı merak eden entelektüel akıl için, Ginny´nin kendisi hakkında giderek daha bilinçli hale geldiğini görmek öğretici olabilir. Her Gün Biraz Daha Yakın, zorlayıcı ama, bu çabaya fazlasıyla değen bir okuma sunuyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.