Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Yavuz

Yavuz

YAVUZ - Okay Tiryakioğlu / Roman - Tarih

Yazarın diğer eserlerinde olduğu gibi bunda da Osmanlı Tarihi ve tabii ki isminden anlaşılacağı üzere Yavuz dönemi ve onun şahsiyeti işlenmekte. Bütün tarih konulu kitap, film ve diziler için yapılacak hatırlatmayı burada da tekrarlamakta yarar var: ´´Gerçek Tarih" kaynakçalı bilimsel tarih çalışmalarından öğrenilmeli. Bu tür kitapların işlevi okuma alışkanlığını pekiştirmek ve öte yandan okurun tarihe ilgisini artırıp tarih bilimine yönelmesini sağlamak olabilir. kitaphakkinda.blogspot.com.tr/2010/10/yavuz-okay-tiryakioglu.html veya www.burakgoc.com/okudum-yavuz-tiryakioglu/ adreslerinde ikii bloggerın romanla ilgili özet ve yorumlarına bakabilirsiniz.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/

Kitaptan:

*** Bizler kardeşiz ve kardeşlik bu dünyadaki en önemli şeydir. (Sayfa 18)

*** Gecesini üçe böldüğü söyleniyordu; bir kısmını okumak, bir kısmını ibadet, küçük bir bölümünü ise uykuyla geçirirdi. (Sayfa 41)

*** Cihangirlik rüyası görecek adam önce topraklarının konumunu hesaba katmalı. (Sayfa 43)

*** Sultanlık, mutlak bir yalnızlığın makamıdır.

*** Sultanlık denen o korkunç tek başınalığın farkına yeni varmış gibiydi. Öz kardeşlerine dahi güvenemezse insan bu dünyada kime güvenebilir? (Sayfa 92)

*** Oysa adaletin terazisi çok hassastır ve iki tarafın da gayretini gerektirir... (Sayfa 101)

*** Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.

*** "Sanma Şah´ım, herkesi sen, sadıkane, yar olur,
Herkesi sen, dost mu sandın, belki ol, ağyar olur,
Sadıkane, belki ol, alemde bir, dildar olur,
Yar olur, ağyar olur, dildar olur, serdar olur."
Selimi

*** Kalabalıklar kördür çünkü. Birbirine temas ederek ilerleyebilir ancak...

*** Kim ki kendini değişilmez sanır, işte o çok büyük yanılgı içindedir. (Sayfa 157)

*** Kurmayları itiraz ettilerse de Yavuz hepsini susturdu, "Her ne zaman ki sultanlık iddiasındaki kişi askerinin yediğini yemez, askerinin giydiğini giymez, askerinin uyuduğu şartlarda uyumaz, askerinin yanında harp alanında olmaz, işte o devlet gerilemeye ve yok olmaya mahkûmdur. Bu böyle biline ve benden sonrakilere iletile." (Sayfa 183)

*** Korkmayın, başarısızlık ihtimalini düşünmeyin.Korku korkuyu çağırır; o da dizlerinizdeki ve kollarınızdaki dermanı giderir. Cesur olamıyorsanız bile öyle gibi davranın, çünkü insan bir süre sonra göründüğü hal üzere olur. (Sayfa 204)

Arka Kapaktan:

Kuşatma 1453´ün yazarı Okay Tiryakioğlu´ndan eşsiz bir tarihî şahsiyetin sarsıcı romanı: Yavuz.Sefer güzergahını soran vezire, "Sır tutmayı bilir misin?" diye soran; "Evet!" cevabını alınca "Ben de bilirim." karşılığını verecek denli temkinli, "dünya"yı kafasında taşıyan bir gaye adamı. Hedefleri uğruna kardeş kavgasını hatta baba-oğul çekişmesini bile göze almak zorunda kalan küçük şehzade.Bu kararlılığına, son nefesine kadar, kaybettiği kardeşleri ve can dostlarının özlemi eşlik etmiş şair bir yürek. Devletine ve ümmetine 400 yıl soluk aldıran eşi benzeri görülmemiş 8 yıllık bir "hamle"nin mimarı halife. Ve çevresindekilere aklı yitirmenin sınırlarını zorlatan bir yaralı son: Şirpençe. Hiç abartılı olmayan ama kahramanlarının dayandıkları manevi gücü de ıskalamayan olgun bir edebî dilin romanı: Yavuz

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.