Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Nar Ağacı

Nar Ağacı

NAR AĞACI - Nazan Bekiroğlu / ROMAN - Tarih

Çekinmeden alıp okuyun, çok şeyler katacaktır hayatınıza. Kimi kitapları bitirdiğiniz zaman sevinirsiniz kiminde de üzülürsünüz. Okuduğunuza sevineceğiniz, bitirdiğinize üzüleceğiniz başarılı bir eser ortaya çıkarmış yazar.

Okurken, ‘Acaba biraz daha kısa tutulamaz mıydı?´ diye düşünmedik değil açıkcası. Ancak bir müddet sonra anlıyorsunuz ki yazar hiçbir şeyden taviz vermeden içinden geldiğini dökmüş kağıda. Sonra da fark ediyorsunuz ki yazar bu eseri kaleme alırken yalnız değilmiş; Hastane yatağından İsmail Dayı,tuvalin başından Zehra, halı tezgahlarının arasından Setterhan,evinin önünde oturduğu yerden Hacıbey, akşam yemeğini hazırlarken Büyükhanım, hepsi ama hepsi bu roman yazılırken ordaydılar. Hiçbir şeyin atlanmasına göz yumamazlardı. Onların desteği olmadan böyle bir eseri ortaya koymak da çok zordu(!).Ne dersiniz Nazan Hocam? Onlarda hep yanı başınızdaydılar değil mi?

İki kahramanı burada paylaşamadan geçemezdik, çok az bahsedilse de, onlar olmasa idi bu hikayenin ortaya çıkmasının imkanı olamazdı; İlki Vefanın örneği genç Rus Subayı Vasili.Diğeri cömertlik abidesi Çemil Kaptan. (Cemil değil Çemil).Onlar olmasa idi, o asil duyguları ve yürekleri olmasa idi hiç biri olmazdı. Yaratıcı cömerttir ve cömertleri sever. Çemil kaptanın şahsında başta Karadenizliler olmak üzere bütün cömert yürekli insanlara selam olsun.

Eseri okurken ‘´Alimin mürekkebinin niçin şehidin kanından üstün tutulduğunu´´ daha iyi anlıyorsunuz. Anadolu edebiyatında köklü bir yer bulacak olan ‘Nar Ağacı´ yazarı Sayın Nazan Bekiroğlu Hocamıza en derin minnet ve şükranlarımızı sunmayı bir borç biliriz. Öyle inanıyoruz ki bu eserle yazar ölümsüz insanlar kervanında kendine bir yer buldu bile.

Son söz; Her evde olmalı, herkes tarafından okunmalı.

gatesofmyworld.blogspot.com.tr/2013/02/nar-agac_25.html#more farklı bir okur yorumu için tıklayabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); burada da yine bir başka okurun yorumuna göz atmak isteyebilirsiniz.

twitter.com/kitap_okumak www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Arka kapaktan :
Nazan Bekiroğlu´ndan Trabzon-Tebriz-Tiflis-Batum-İstanbul hattında geçen muhteşem bir roman. Balkan Savaşı yıllarında başlayıp I. Dünya Savaşı´na uzanan bir öykü... Trabzon´da ve Tebriz´de doğup birbirlerine doğru yol alan iki hayat; önce delice akan sonra durgunlaşan iki ırmak... Aslında çok ırmak... Tebriz´in en büyük, en asil halı tüccarının deli fişek oğlu Settarhan ve Trabzonlu inci tanesi Zehra... İki büyük savaşın savurup yeniden şekillendirdiği hayatlar, muhaceret, tehcir, mücadele, kader... Farklı inançların aktığı ortak zemin, üç ülke ve üç sevda Nazan Bekiroğlu´nun mürekkebi aşk olan kaleminde buluştu. "Nar Ağacı" bir Doğu masalı kadar zengin, hayal kadar güzel, hayat kadar gerçek bir hikaye... İncelikle işlenmiş karakterleri, zengin detayları ve dönemi anlatmadaki maharetiyle yıllarca unutulmayacak bir kitap...

Ablam sayesinde bende okumuştum. Çok güzel bir kitap. Tavsiye ederim. Gerçekten güzel ama.

Bana bir şey olsa ölürsün zannederdim. Öyle çok şey oldu ki bana.

Nar Ağacı, Nazan Bekiroğlu´ndan okuduğum ilk romandı. Yazarın anlatım tarzını çok beğendim. Yazar eserinde Trabzon, Tebriz, Tiflis, Batum ve İstanbul arasında tarihi bir yolculuk yaptırıyor. O dönemin yaşam tarzını, savaşları, savrulan hayatları, aşkları kavuşmaları bir film tadında anlatıyor adeta. Ancak ben kitap da Setterhan İle Zehra´nın büyük aşkının anlatılacağını sanıyordum. Kitabı okurken hep ne zaman başlayacak bu aşk dedim kendi kendime. Sadece kitabın sonunda yüzeysel anlattı. Burada biraz hayak kırıklığı yaşadım. Ama genel olarak kitap güzeldi. Okumanızı tavsiye ederim.