Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Heidi

Heidi

HEIDI - Johanna Spyri / ROMAN

Hepimizin aklında çocuk romanı kategorisinde yer alsa da ´Çocuk Kalbi´ gibi bu eserinde, çocuk eğitiminde rol model almaları için anne babaların okuması gerktiğini düşünüyoruz.. Batı Dünyasının nasıl bu kadar ilerlediğinin en güzel örnekleridir bu tür kitaplar ve bu kitaplarda yer alan kahramanlar. Çocuğunuza yatırım yapın, önce siz sonra da çocuğunuz okusun deriz.

heidi05.blogcu.com/heidinin-ozeti/2781448 ve javascript:ntrTemp(); adreslerinde kitabın özetine ve üzerine yapılmış yoruma ulaşmanız mümkün. Kitabın çizgi ve sinema filminin çevrildiğini hatırlatalım.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ twitter.com/kitap_okumak www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitap Özeti ;


Heidi beş yaşlarında bir kız çocuğudur. Bir yaşında annesini ve babasını kaybetmesi üzerine, beş yaşlarına kadar teyzesinin yanında kalmıştır. Fakat güzel bir iş fırsatı yakalayan teyzesi onu dedesinin yanına bırakmak zorunda kalır. Dedesi insanlardan ayrı köyden uzakta bir kulübede yaşamaktadır. Heidi dedesini, kulübeyi, doğayı, keçileri çok sever. Burada Peter adında bir de arkadaşı olur ve birlikte güzel vakit geçirirler. Teyzesi bir gün Heidi´ yi görmek için gelir.

Zengin bir ailenin sakat kızına arkadaşlık yapması için Heidi´yi istemeyerekte olsa Frankfurt´ a götürülür. Heidi burada evin kızı Clara ile iyi anlaşsa da sürekli emirler veren, otoriter bir kişiliğe sahip olan Kahya onu benimsememektedir. Heidi her geçen gün köyünü, doğayı, dedesini, Peter´i özlemektedir. Bu şehir hayatına uyum sağlayamayan Heidi´nin özlemi her geçen gün artar. Geceleri odasında köyünü düşünüp ağlarken bir süre sonra zayıflama, durgunlaşmaya başlar.

Çocuk daha sonra uyurgezerlik gibi ciddi sağlık problemleriyle karşılaşır. Bunun üzerine doktor evin sahibi bay Seseman´a Heidi´nin köyüne götürülmesi gerektiğini söyler. Clara´dan köyüne geleceğinin sözünü alan Heidi büyük bir sevinçle dedesinin yanına döner. Gün geçdikçe sağlığına kavuşur. Yaz geldiğinde Clara ziyaretine gider. Fakat Heidi´nin Clara´ya fazla vakit ayırması Peter´in kıskançlık duygularını kamçılar. Peter evine gitmek zorunda kalacağı düşüncesiyle Clara´nın tekerlekli sandalyesini tepeden aşağıya yuvarlar. Fakat Clara sandalyesiz geçirdiği sürede yürümeyi başarır.

Kızının yanına gelen Seseman bu duruma çok sevinir. Heidi´nin okuması için Alf Amcayı kasabada bir eve yerleşmeye razı eder. Alf Amca yazın yine kulübeye çıkacak doğayla baş başa olacaktı. Clara´da yazın ziyaretlerine gelecek, Peter ve Heidi ile güzel vakit geçirecekti.

Ben çooook beğendim. Çoook da beğenerek okudum.

Biraz da olsa güzeldi.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.