Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Çocuk Kalbi

Çocuk Kalbi

ÇOCUK KALBİ - Edmondo de Amicis / Roman - Çocuk Eğitimi

Bakmayın siz çocuk kelimesinin sık geçmesine. Çocuk yetiştirme gayreti içinde olan her anne babanın okuması gereken harikulade bir eser. Her kitapta akla yatmayan noktalar olabileceği gibi bu kitapta da akla takılacak iki noktadan bahsedilebilir. İlki militarizmin biraz fazla ön plana çıkmış olması ki yeni kurulmuş İtalya Devleti ve 1. Dünya savaşı ikliminde yazılan bir kitap için makul karşılanabilir. İkincisi de pikniğe giden ailelerin şaraplarını da alması ve ikram etmesi konusu. Bu da o zamanın Avrupa coğrafyasında gayet normal bir alışkanlıktı. Halbuki bugün artık alkol tüketimi için bir takım sınırlamalar getirilmeye başlanmış ve zararları hakkında tüm Avrupa toplumları biligilendirilmeye çalışılmakta.
Anne babalar da okuduğu takdirde çocukları ile paylaşımda bulunarak kitabın etkisini çok daha sağlıklı ve kalıcı hale getirebilirler diye düşünüyoruz. Lütfen okuyun ve okutun. Çok şey katacaktır, sizin ve çocuklarınızın hayatına. Hediye olrak da düşünülebilir.

blog.milliyet.com.tr/yazarlari-taniyalim--3--edmondo-de-amicis/Blog/ adresinde yazar ve kitapla ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); adresinde iki farklı okurun kısa değerlendirmelerine göz atabilirsiniz.

twitter.com/kitap_okumak www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan : ***"Çalışmanın işaretleri kir değildir. Bunlar kireç, vernik toz ve daha bilmem ne olabilir. Fakat pislik olamaz. Çalışmak hiçbir zaman kirletmez!

***"Bugün çok neşeli ve mutluyum. Acaba niçin?" dedim.
Annem gülümsedi.
"Hava çok güzel ve kalbin herkese karşı sevgi ve saygı ile dolu da onun için…" dedi.

***Söylediklerimi sakın unutmayın.
Bu topraklar üzerinde yaşayan herkes eşittir.
Yurdun en uzak yeriyle bize en yakın yeri arasında hiçbir fark yoktur.
Herkes birbirine saygı duymalı, sevgi göstermelidir.
Hepimiz aynı yurdun çocuklarıyız.
Bayrağımız altında herkes kardeşçe yaşamalıdır!..

***Bu uçsuz bucaksız ordunun küçük bir eri olarak, sana cesaret dilerim. Kitaplar senin silahların, sınıfın ise bölüğündür... Bütün dünya savaş alanı olup, gerçekleştirilmesi gereken ödev ise insanlığın yükselmesi, ilerlemesi ve mutluluğudur.

Arka Kapaktan:

Çocuk Kalbi, İtalyan ulusunun yetiştirdiği büyük yazar, eğitimci Edmondo De Amicis´in en önemli kitabıdır. Çocuk Kalbi, yazarın oğlunun ilkokulda tuttuğu günlükten yararlanarak yazdığı bir kitaptır. İlk basımı 1886´da yayınlanan kitap hemen hemen tüm dünya dillerine çevrilmiştir. Eğitimbilim uzmanlarınca; ´Dünyanın en yararlı çocuk kitabı´ olarak kabul edilmiştir. Bu kitabı Fransızca´ya çeviren yazar A. Piazzi Çocuk Kalbi için; ´Bu kitabı okumayan çocuk mutsuzdur. Bu kitabı çocuklarına okutmayan ana - baba ve öğretmenler sorumludur. Ve bu kitabın girmediği okul, okul değildir.´ diyor. Çocuk Kalbi, çocuklar için vefalı bir dost, ana - baba ve öğretmenler için bulunmaz bir rehber, eğitimciler için zengin hayat tecrübelerinden oluşan bir laboratuvardır.

Bütün dünyayı dolaşan, sınırları engel tanımadan aşan, çocukların severek okuduğu kitaplar vardır. Bu kitapların birkaçını okumayan, adlarını bilmeyen çocuk yok gibidir. Dünya Çocuk Klasiklerinin başarısını çocuksu şöleni yansıtmış olmalarında aramalıyız. İki yüz yıldır gündemde kalmayı başarmış olmaları çocuk edebiyatının zaferidir. Çocuklarımız için dünyada en çok okunan on kitabı seçtik ve Türkçe´ye uyarladık.

... ´Çocuk Kalbi´nin başlıca amacı, yarının büyükleri olacak çocuklarımızı ´iyiye - güzele - doğruya´ yöneltmek ve onları ´iyi insan - iyi vatandaş´ olarak aileye, topluma ve insanlığa kazandırmaktır. ´Bir çocuğa yapılabilecek en büyük iyilik, ona ´Çocuk Kalbi´ni içine sindirerek okutmaktır. ´Çocuk Kalbi´ni okuyan ve içindeki iyi duyguları benimseyen bir çocuğun kötü insan olması olanaksızdır. Bu kitabı çocuklarına okutmayan ana-baba ve öğretmenlerin, çocuklarını gerçekten sevdiğine inanmıyorum.

Bütün dünyayı dolaşan, sınırları engel tanımadan aşan, çocukların severek okuduğu kitaplar vardır. Bu kitapların birkaçını okumayan, adlarını bilmeyen çocuk yok gibidir. Dünya Çocuk Klasiklerinin başarısını çocuksu şöleni yansıtmış olmalarında aramalıyız. İki yüz yıldır gündemde kalmayı başarmış olmaları çocuk edebiyatının zaferidir. Çocuklarımız için dünyada en çok okunan on kitabı seçtik ve Türkçe´ye uyarladık.