Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Tanrı ve İnsan

Tanrı ve İnsan

TANRI ve İNSAN - Meister Eckhart (1260-1327) / Felsefe
İnanç üzerine yüzyıllar önce kaleme alınmış bir eser. Yazdıklarının güncelliğinden ve doğruluğundan hemen hemen hiç bir şey kaybetmediğini görebilirsiniz. Meraklılarına önerilebilir. Kitabın baskısı maalesef yok.
Kitaptan: *** Bütün yaratıklar Tanrı´ya benzer bir şeyi ararlar; onlar ne kadar aşağıda iseler, onu o denli çok dışta ararlar. (Sayfa, 12)
*** Bazı kişiler Tanrı´yı tıpkı bir çocuğun onu görmesi gibi gözleriyle görmek ister ve onu onların bir çocuğu sevmesi gibi severler. Sen onu süt ve peynir uğruna ve kendi çıkarın için seversin.
Keza Tanrı´yı seven bütün insanlar dış zenginliği ya da iç avuntusu için onu severler, onlar Tanrı´yı öyle çok sevmezler, tersine onu kendi çıkarları için severler. (Sayfa, 12)
*** İnsan Tanrı´ya dinginlikten daha sevilir bir şeyi sunamaz. Uyanık kalmak, oruç tutmak ve dua etmek gibi şeylere Tanrı dikkat etmez dinginlik karşısında. Tanrı´nın kendisine dingin bir yüreği vermemizden daha başka bir şeye ihtiyacı yoktur. (Sayfa, 31)
*** Tanrı yoksulları zenginler ve zenginleri de yoksulların uğruna yaratmıştır. (Sayfa, 31)
*** Gerçekten, ben diyorum ki; Amellerini cennet için veya Tanrı aşkı için veya ruhun ebedi saadeti için, her ne için yaparsan, yanlış yapmaktasın.
*** Günah işlemiş olmak eğer bize acı veriyorsa, günah değildir.
*** Ben sık sık söyledim.” Çanağın içindekinin dışarı çıkabilmesi için bu çanağın kırılması gereklidir. Çekirdeğe sahip olmak istiyorsan çanağı kıracaksın”.
*** Tanrı bana, benim kendimden daha yakındır.
*** Tanrı´yı gördüğüm gözler onun beni gördüğü gözlerle aynıdır...
*** Tanrı her zaman hazır ve nazırdır. Bize yakındır. Fakat biz ondan uzağız Tanrı içimizdedir. Fakat biz dışardayız. Tanrı içimizde gizlidir. Fakat biz ona yabancıyız.
*** Kendinden ve herşeyden vazgeçmiş insan, hiçbirşeyde daha fazla birşey aramayan insan, belki dünya için ölüdür. Ama o diridir. Allah’ta yaşamaktadır. Ve Tanrı onun içindedir.
*** Yaratılmışları tanıyanın vaaza (nasihate, yönlendirilmeye) ihtiyaçları yoktur. Çünkü her yaratılan şey Tanrı’nın yazdığı bir (kutsal) kitaptır.
*** Bu dünyanın bütün sevgileri bencillik üzerine kurulmuştur. (Sayfa, 33)

Arka Kapaktan: "Bütün yaratıklar bütün eserlerinde Tanrı´yı dile getirmek isterler, hepsi buna muktedir oldukları kadar onu konuşurlar, ama ifade edemezler. İstesinler, ya da istemesinler, o isterse onlara hoş gelsin, ya da acı versin, hepsi Tanrı´yı dile getirmek isterler, ama yine de O (Tanrı) dile getirilmemiş kalır."

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.