Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Uçurum İnsanları

Uçurum İnsanları

UÇURUM İNSANLARI - Jack London / Roman
Yoksulluğun, sefaletin öyküsü. 1902 yılında geçici olarak Londra´da bulunan yazar, şehrin yoksul mahallerinden birine, sıradan biri gibi, yerleşmiş ve o dönemde şahit olduklarını kuvvetli kalemi ile roman halinde Dünyanın önüne koymuştur. Bu ve buna benzer yayınların, ağır ağır olsa da, yoksulluğun önüne geçilmesi için bir takım hareketlerin başlamasına, toplumsal duyarlılığın oluşmasına katkı da bulunduğu söylenebilir. 
Unutmamalı, ´´İyi edebiyat´´ yaşatır.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde kitabı okuyup üzerine kanaatlerini paylaşmış iki farklı kitap severin sayfalarına ulaşabileceksiniz.
Kitaptan: *** Mesela sen biriyle bir ekmeği bölüp yemek istiyorsun; Ama o ekmeği eline tutuşturup gidiyor. Sanıyor ki mesele doymak.
*** Doğu Londra; zenginleri, güçlülerin ikamet etmediği, gezginlerin uğramadığı, iki milyon işçinin yığıldığı, ürediği ve öldüğü bir getto.
*** Bu adamların zor durumda kalmasının temel sebebi yaşlı olmaları ve çocuklarının büyüyüp onlarla ilgilenmek yerine, ölüp gitmeleriydi. Zaman onların aleyhine işlemiş, yerlerini daha genç ve güçlü rakiplerine bırakarak sanayi çarkının dışına atılmışlardı. 
*** İşçi sınıfı mensuplarının başlıca intihar sebepleri; yoksulluk, sefalet ve düşkünler evi korkusu.
*** Doğal olarak ortaya şu soru çıkıyor, nasıl yaşıyorlar? Cevap şu ki yaşamıyorlar. Hayatın ne olduğunu bilmiyorlar. Ölümün merhametiyle kurtulana dek hayvani bir varoluş sürdürüyorlar..
*** Çamurlu ve balgamlı kaldırımlardan, portakal elma kabukları üzüm salkımları topluyor ve bunları yiyorlardı. Dişleriyle yeşil erik çekirdeklerini kırıyorlar, içlerini yiyorlardı. Fasulye tanesi büyülüğündeki ekmek kırıntılarını, kimsenin elma koçanı demeyeceği kadar kararmış ve pis elma koçanlarını topluyorlar bu iki adam onları ağızlarına atıyor ve çiğneyip mideye indiriyorlardı. Ve bu 1902 yılının 20 Ağustosunda saat akşamın altısıyla yedisi arasında dünyanın görüp görebileceği en büyük en zengin ve en kuvvetli imparatorluğunun tam göbeğinde oluyordu.
Arka Kapaktan: Uçurum İnsanları, Jack London’un 1902 yılında, bir süreliğine Londra’nın Doğu Yaka’sında yaşamaya karar vermesinin bir ürünüdür. Dönemin İngiltere’sinin ihtişamlı yüzüne müthiş bir tezat oluşturan yoksul ve sefil yüzünü de okuyucuyla buluşturan Uçurum İnsanları, bizzat yazarının deyimiyle “yoksulların ekonomik açıdan aşağılanmasını” inceler. Nitekim, Doğu Yakası’nda oranın halkından biri gibi yaşayarak geçirdiği sürede Uçurum İnsanları’nı kaleme alan Jack London, bu eseri için “Başka hiçbir kitabım için bu denli kalp ağrısı çekip göz yaşı dökmedim” diyecektir.


Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.