Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Düello

Düello

DÜELLO - Heinrich Von Kleist / Öykü

Alman romantizminin en çok bilinen temsilcilerinden bir olan yazarın bu eserinde sekiz öyküsü bir araya getirilmiş. Stefan Zweig ´Kendileriyle Savaşanlar´ adlı biyografik çalışmasında Hölderlin ve Nietzche ile birlikte Kleist´i de okurun gözlerin dikkatine sunmuş. Okumak için emek isteyen klasiklerden biri olduğunu hatırlatmak isteriz.
javascript:ntrTemp(); adresinde bir okurun yazar ve bu eseri hakkında değerlendirmesini okumanızı hatırlatmak isteriz. javascript:ntrTemp(); bu adreste ise bir kaç okurun kısa yorumlarına bakabilirsiniz.
Kitaptan:** Yasaların korumadığı bir insana ben dışlanmış derim! (Sayfa, 35)
** Doğasında çoçukluğunda geçen üzücü bir olay nedeniyle katlandığı bir hüzün vardı. (Sayfa, 179)
Arka Kapaktan:Heinrich von Kleist (1777-1811): XIX. yüzyıl Alman edebiyatının en önemli yazarlarındandır. Tiyatro oyunları, şiirler ve öyküler yazdı. Kant´ı okuduktan sonra bilginin değerinden kuşkuya düştü, akla değil duyguya güvenmeyi tercih etti. Akıl ile duygu arasında süren zıtlık eserlerinin özünü oluşturdu. Öykülerinde insanların ve doğanın zorbalığı karşısında kendilerini tüketircesine bütün güçlerini harcayan kişileri konu aldı. Eserlerinde titizlikle seçilmiş sözcüklerle örülü güçlü bir ifade kullandı. Sanatsal dehası ile çağdaş yaşam ve edebiyatın pek çok sorununu önceden gören Kleist, kendisinden sonraki Alman ve Fransız yazarları için önemli bir ilk örnek oldu. İris Kandemir: TED Ankara Koleji´ni, DTCF İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi.Uzun yıllar Almanya´da kaldı.Yurda döndükten sonra ODTÜ,Kadıköy Maarif Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi´nde ders verdi.Cumhuriyet kitap´da yazıları yayımlandı.Hermann Hesse,Thomas Mann, Max Frisch, Carson Mc Cullers, Amy Tan ve Ketil Bjornstad´tan çeviriler yaptı. Carl Gustav jung´un otobiyografisini Türkçeye kazandırdı.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.