Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

El Turco

El Turco

EL TURCO - Orhan Yeniaras / Tarih - Roman

Tarihi romanları sevenler için tercih edilecek bir çalışma 2. Viyana Kuşatma´sının bilinmeyen yönlerini roman akışı içinde ve oldukça akıcı bir dille okurun dikkatine sunmakta. Okuyanlar beğendiklerini ifade ediyorlar. Belirttiğimiz gibi özellikle tarihi roman severlere öncelikle önerebiliriz. javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); linklerinde bir kaç okurun kısa kısa yorumlarına göz atabilirsiniz.
Arka Kapaktan:
İtalya´nın Tarento Bölgesi´nde Manzoni Dağları´nın eteklerinde Moena adında bir Türk köyü vardır. Köyün meydanında ay yıldızlı kaide üzerinde bir yeniçeri büstü bulunmaktadır. Her yıl Ağustos ayında düzenlenen karnavalda köylüler, Türk milli kıyafetleri içerisinde, ellerinde ay yıldızlı bayraklarla sokaklara dökülürler.
Hiç kimsenin Türkçe, bilmediği bu köyde insanlar; büstü göstererek ´´ O bizim atamız, biz Türk´üz, burası da bizim Türkiye´miz!´´ diyorlar.

Peki, kim bu Türk?

2. Viyana Kuşatması sırasında yararlı halde Moenalılar tarafından bulunan Osmanlı İstihbarat Subayı Balaban Ağa, bu köye yerleşmiş ve halkı haraca bağlayan derebeylere karşı başarılı bir köylü ayaklanması örgütlemiştir.

Bu belgesel romanda Balaban Ağa´nın sıradışı öyküsüyle birlikte 2. Viyana Bozgunu´nun bilinmeyen yönlerini de okuyacaksınız.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.