Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Kendileriyle Savaşanlar

Kendileriyle Savaşanlar

KENDİLERİYLE SAVAŞANLAR /Hölderlin-Kleist-Nietzche / Stefan Zweig - Biyografi

Kitap kapağında görüldüğü gibi Zweig bu biyografik çalışmasında Hölderlin, Kleist, Nietzche isimli üç edebiyatçı/düşünürün çatışmalarla dolu hayatlarını okurun ilgisine sunmakta. Bu üç düşünürden herhangi biri ilginizi çekiyorsa veya Zweig´in usta kaleminden okunmaya değer bir şey arıyorsanız bu kitabı önerebiliriz.
javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); linklerinde kitap hakkında yorumlar size biraz daha fazla bilgi verebilir.
Kitaptan:*** Hayatın yasası karmaşıktır, ebedi dönüşünde dışarıda kalmayı kabul etmez: Kim bu sıcak akıntıya girmeyi red ederse, kıyıda susuzluktan kavrulur; kim katılmazsa, hayatı ededi bir dışarıda kalmaya, trajik bir yalnızlığa mahkûmdur. (Sayfa, 31)
*** Sığ bir kalple mutlu olmanın daha kolay olduğunu bilir. (Sayfa, 39)
*** İnsan düşmanlığına düşmanım ben. (Sayfa, 66)
*** Her şeyi kaybetmeyi bilen biri her şeyi kazanacaktır. (Sayfa, 94)
*** Kalbimiz insanlığa olan sevgimizi uzun süre taşıyamaz, eğer sevdiği insanlar yoksa. (Sayfa, 133)
*** Özgür bir insan, rastlantıların onu getirip bıraktığı bir yerde öylece durmaz...Bir insan kendine bir hayat planı yapacak duruma gelmediği sürece reşit olamaz ve çocukken nasıl anne babanın himayesindeyse, yetişkin olduğunda da kaderin himayesine girer. (Sayfa, 194)
*** Eğitim, bütün Almanlar için olduğu gibi onun için de hayatın sırrıdır; okumak, kitaplardan çok şey öğrenmek, okul sıralarında oturmak, notlar tutmak, profesörleri dinlemek; gençlerin kafasında dünyaya açılan yol budur. Vecizelerle ve teorilerle, felsefe ve doğa bilimleriyle, matematik ve edebiyat tarihiyle dünya ruhunu yakalayacağına, içindeki şeytanı kovacağına inanır Kleist. (Sayfa, 195)
*** Hakikat dediğimiz şeyin hakikaten hakikat mi olduğuna, yoksa sadece bize mi öyle göründüğüne karar veremeyiz. (Sayfa, 197)
*** Kendi mutluluğu sırasında bir başkasını üzmek haksızlık gibi gelir. (Sayfa, 247)
*** Bu kadar büyük dua etmesini bilen birinin sesi, mutlaka duyulur. (Sayfa, 258)
*** Kendini korumak için mütemadiyen dikkat kesilmek acı verici ve yıpratıcıdır. (Sayfa, 267)
*** Bütün bilgi acıdan doğar, ´acı her zaman nedenleri araştırma, haz ise olduğu yerde kalma ve geriye bakmama eğilimindedir.´
*** Hayata dair çok şey biliyorum, çünkü sık sık onu kaybetmeye çok yaklaştım. (Sayfa, 274)
*** Immanuel Kant bilgiyle nikâhlı karısıyla yaşar gibi yaşamıştır. (Sayfa, 279)
*** Ebedi canlılıktır önemli olan, ebedi hayat değil. (Sayfa, 286)
*** Benim içimde din oluşturmaya yönelik hiçbir şey yok. Din ayaktakımının işidir. (Sayfa, 296)
*** İçinde binlerce elementi barındıran doğa, zorunlu olarak her türden tek taraflı radikalizmi reddede. Hayatın kendisi en nihayetinde bir uzlaşmaya, bir esnekliğe dayanır. (Sayfa, 297)
*** İsterse hayatım pahasına osun, yeter ki hakikilik gerçekleşsin. (Sayfa, 298)
*** İnançlar derinin altına ne kadar işlemişse o kadar da şiddet, kan kaybı ve kararlılık gerektirmiştir. (Sayfa, 310)
*** Elimizde sanat varken hakikat karşısında asla yıkılmayız. (Sayfa, 330=
*** Kahraman dönemler yoktur, kahraman insanlar vardır. Her özgür zihin bir İskender´dir, fırtına gibi bütün şehirleri ve ülkeleri fetheder, ama mirasçısı yoktur. (Sayfa, 351)
Arka Kapaktan:Stefan Zweig, Kendileriyle Savaşanlar´da Hölderlin, Kleist ve Nietzsche´nin yaşamöykülerini anlatıyor. Bu üç yazarın yaşamlarının ortak yanı, mizaçlarını belirleyen neredeyse tabiatüstü bir güçle bitmek bilmeyen bir iç mücadeleyi sürdürmeleridir. İçlerindeki bu güç, yaşamlarının birer tragedya olarak sürüp, öyle sona ermesine neden olmuştur. Yazar, Hölderlin, Kleist ve Nietzsche´nin yaşamöykülerini çağdaşları Goethe´nin hayatından kesitlerle birlikte ele almıştır. Goethe´nin karşı kutbu oluşturan hayatı algılayışı, biçimleyişi ve hayatla yaratıcılık arasında kurduğu bağ, sergilenen yaşamların farklılıklarını daha belirgin hale getirmektedir.
Zweig, Kendileriyle Savaşanlar´da yaratıcılık serüveni, anlaşılma sorunu ve sanatçının çevresine karşı tutumunu gerçeğe bağlılıktan ayrılmadan, derin bir duyarlılıkla işlemiştir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.