Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Bir Delinin Hatıra Defteri

Bir Delinin Hatıra Defteri

BİR DELİNİN ANI DEFTERİ - Gogol / ÖYKÜ

Kitaba ismini veren öykü ile birlikte ´Palto´ ve ´Burun´ isimli kara mizah örneği, toplam üç öyküden oluşmakta eser. Dünyanın adaletsizliğine dikkat çekmekte anlatılanlar. Kitabı okuduğunuzda insanların yaşadıklarına ve duygularına karşı bir empati duygusu geliştirebilirsiniz. Öte yandan adaletsizliğin ne kadar yıkıcı olduğunu ve ortalama nir insan olarak adaletsizlikte kendi payımızı fark etmemizi sağlayabilir.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde yazar ve kitabı hakkında çok daha fazla bilgi ve yoruma bakabilirsiniz.
Kitaptan: *** Bizim memur takımı arasında para verip de tiyatroya giden adama rastlayamazsınız, ömründe tiyatro sahnesi görmemiş. memurlarımız çoktur. Tiyatro bir zevk, bir asalet işidir.
*** Ya şu ´´yurtsever´´ geçinen, yüksek rütbeli, kravatlı, smokinli şarlatanlara ne demeli? Onların gerçekten size hizmet etmek için mi bu makamlara geldiğini sanıyorsunuz? Vah size! Onlar, nabza göre şerbet vermeyi çok iyi bilirler...Para için değil babasını dinini bile satar bu sözde yurtseverler. Hırs bürümüştür gözlerini.
*** Bu zamanda herkes kendisine yöneltilen her tenkidi bütün topluma yapılmış bir tecavüz sayıyor. Asker olsun, sivil olsun fark etmiyor. Bir rütbe ve makam işgal eden her asker ve her memur, kendisini devletin temsilcisi görüyor. Böyle olunca, ahlâksız bir memurun rezaletlerini dile getirmeniz o memura değil de işgal ettiği makama, dolayısıyla devlete hakaret sayılıyor.
*** -Gecenin o saatinde, ıssız yollarda ne işiniz vardı?
- Dedim ya efendim, çay partisinden dönüyordum...
- Şu çay partisi dediğiniz içki alemi olmasın?
Başkomiserin paltodan ziyade, niçin ve ne sebeple eve geç döndüğü üzerinde durunca; hele ´O kötü evlerden birinden mi geliyordunuz´ sorusu ile karşılaşınca bütün sabrı tükendi.
*** İşte bizim nüfuzlu müdür de böyle sonradan görme, torpille gelme bir acemi kişiymiş. Acemiliğini örtmek için de elinden geldiğince sert görünmeye çalışıyormuş. ´Yönetimin temel şartı disiplin ve sertliktir´ diyormuş ve tekrarlıyormuş; ´Sertlik, sertlik, sertlik!´
Bizim müdüre göre birinci sertlik, memura göz açtırmamaktır. Çünkü yumuşak yönetim onları tembelliğe itermiş. İkincisi sertlik, disiplin gereğiymiş. Bizim müdürü gören bir memur mutlaka ayağa kalkmalı, ceketini düğümlemeli. (Sayfa, 64)
*** Bu ne terbiyesizlik! Bu ne saygısızlık! Bana saygısızlık, makama saygısızlık. Makama saygısızlık da kutsal devlete saygısızlıktır.!
Arka Kapaktan:
Rus edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan Gogol Bir Delinin Hatıra Defteri’nde, âşık olduğu kızın bir aristokrat ile evleneceğini öğrendiğinde hayatla bağlantısı kopma noktasına gelen bir adamın deliliğe teslim oluşunu anlatır. Trajikomik olaylara yol açan Rus hiyerarşisinin çürümüşlüğünü ve sınıf ayrımının toplumu ezen baskısını ele alırken, bir yandan da hayatta kendine bir yer bulmaya çalışan insanın umutsuz arayışını ortaya koyar. Keskin bir ironi ve gözlem yeteneğiyle yazılmış ve okuyucuyu omuzlarından tutup sarsacak bir eser.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.