Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Kâbil´in Kırlangıçları

Kâbil´in Kırlangıçları

KABİL´in KIRLANGIÇLARI - Yasmina Khadra / Roman

Afganistan coğrafyasına bir bakış. Özellikle kadınların ne kadar zor bir hayat yaşadığını hayretle ve üzüntü ile okuyacaksınız. İnancını yöneticilerin iki dudağı arasından öğrenmeye ve yaşamaya çalışan insanların nerelere varacaklarının acı hikâyesi. Başta kadın okurlar olmak üzere her yaştan okurun okuması gerektiğine inanıyoruz. Israrla tavsiye ederiz. Bu güzel eserin aynı adla sinemaya uyarlanmış animasyon filmi de mevcut. Tercihinizi film ya da kitaptan yana kullanabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); Filmi de oldukça etkili.
javascript:ntrTemp(); buradan kitabı okuyup onun hakkında kanaatini paylaşan bir kitap severin sayfasına ulaşabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); burada ise daha fazla sayıda okurun kısa yorumlarına göz atmanızı öneririz.

#´Yasmina Khadra´nın ´Kâbil´in Kırlangıçları´ adlı kitabını okudum.

Yasmina Khadra, Cezayirli yazar Muhammed Mulessehul´un takma adıymış.

Kitabı almam tamamen bir tesadüftü. Yazarın takma adı beni çekti. Tabii takma adı olduğunu kitabı okumak için elime aldığımda öğrendim. Elime alana kadar, bir kadının kitabı, diye biliyordum.

Ama yazarın dilini ve üslubunu çok beğendim.

Taliban´ın hâkimiyetinde, mollaların yönetimindeki Kâbil´den bir hikâye... Ölmeden cehennemi yaşayan kadınlar...

*

İnsanlığın urları.

İnsanlığa büyük zarar verenler tarihin her döneminde çıkmıştır maalesef. Bu urlar, dil, din, coğrafya ayrımı gözetmemiş, sinsi yüzlerini her fırsatta göstermişlerdir. Bu urların, en çağdışı ve en iğrençlerine değineceğim.

Bu çağdışı urlar, sizce hangileridir?

Bence; Taliban, IŞİD, Boko Haram vs...

Bu çağdışı örgütler, gerçekten insanlığın urlarıdır. Zararı bir tek insana değildir, birçok şeyedir. Kadınadır, çocuğadır, farklılığadır, tarihedir, özgürlüğedir. Kısacası urun haslarıdır.

Kadınları çarşafın içine hapseder. Erkeğin malı yapar. Seks objesinden ibaret gördürür.
Çocukların çocukluğunu çalar. Kızı çocuk yaşında başgöz eder, erkeği kendisine benzetir, öldürmeyi öğretir.
Farklılığın en büyük düşmanlarıdır. Herkes onlara tabi olmalı, benimsediklerini benimsemelidir.
Tarihe karşı öyle bir düşmanlardır ki, düşmanlıkları kapkara harflerle tarihe yazılmıştır. Binlerce yıllık tarihi eserleri tahrip etmişler, heykelleri put diye patlatmışlardır.
Özgürlüğün ö´süne bile düşmanlardır.

İnsanlık için çok tehlikeli urlardır bunlar.´´

(Mustafa Yıldırım isimli kitap okurunun Kâbil´in Kırlangıçları isimli roman hakkında değerlendirmesinden)

Kitaptan:**** ......ben benim; Züneyra, Muhsin Ramat’ın otuziki yaşındaki karısı, aydınlık düşmanları tarafından sorgusuz sualsiz ve tazminatsız işten atılmış aklı başında bir hukukçu. Bu lanet olası çarşafla ne bir insanım ne bir hayvan, bir sakatlık gibi saklanması gereken bir utanç, bir yüz karasıyım sadece. Kabul edilemeyecek kadar ağır bir şey bu. Özellikle de eski bir avukat, bir kadın hakları savunucusu için...........

Arka Kapaktan:
"Kimse yağmurların mucizesine, ilkbaharın büyüsüne, özellikle de güzel bir yarının şafağına inanmıyor, insanlar çıldırdı; geceyle yüzleşmek uğruna gündüze sırt çevirdiler. Evliyalar azledildi. Peygamberler öldü ve onların hayaletleri çocukların alnında çarmıha gerildi..."

Taliban yönetimi altındaki Kâbil´de, savaşların ve baskının kol gezdiği sokaklarda, sadece binalar değil yaşantılar da yıkıntıların altında kalmış: Bir zamanların refahı içinde ve modern koşullarında yaşamaya alışmış burjuva bir çift ve Taliban´ın hizmetinde ölüm servis eden bir zindancıyla biçare eşi... Dört unutulmaz karakterin karanlıktan çıkmak için aşkın aydınlığına sığınma çabası... Kadınların dar alanlara sıkıştırılmaya çalışıldığı koşullarda özgürlük için nasıl uğraştıklarının mucizevi anlatısı...

Kâbil´in Kırlangıçları, kitapları 34 dile çevrilen ödüllü yazar Yasmina Khadra´nın, Afgan toplumunun açmazlarını kaleme aldığı bir labirent.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.