Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Zübük

Zübük

ZÜBÜK - Aziz Nesin / ROMAN

Kemal Sunal´ın baş rolde oynadığı, aynı isimle sinemaya uyarlanan filmi de olan eseri aslında bir çoğumuz aşinayız. Kimimiz kitabı okumuş bir çoğumuz ise filmi izlemişizdir. Asalak bir siyasetçiyi tüm aşağılık ve sinsi halleri ile okurun dikkatine sunan yazar, topluma da özeleştiri yapmakta ve gerçekte bu tür siyasi ayak oyunlarına sessiz ve ilgisiz kaldığımız için hepimizin de potansiyel olarak birer ´´Zübük´´ olduğumuzdan bahsetmekte.
´´ Aziz Nesinin kaleminden müthiş bir mizah romanı Zübük.

Anadolu insanının aldatılmaya,inanmaya,kandırılmaya meyilli ruhunu masumlukla salaklık arasındaki noktada yaşadıklarını hikayelerle anlatmış. Okurken kahkahalara kapılabilirsiniz bazen de sinirlenip yine mi ama, bir dur diyen olmayacak mı deyip öfke duygusu da yaşatan bir kitap.

Zübükzade İbraam´ın Parti başkanlığından milletvekilliğine uzanan yolda ilçe halkını nasıl türlü türlü akıl tutulmalarıyla kandırmasını köylülerin abartılı diliyle hikayeleştirerek anlatıyor yazar. Kandırılmayı kumarda kaybetmeye benzetiyor yazar. Kaybettikçe kumara doymayan kişi nasıl ki oynamaya devam eder hırslanırsa aynı şekilde kazıklandıkça, insanın yalana inanası geliyor şeklinde ifade ediyor bunu.

Kitabın sonunda okuyucuya verilen nasihat babındaki son bölüm çok iyiydi . ´Bizim hepimizin içinde zübüklük olmasa, bizler de birer zübük olmasak, aramızdan böyle zübükler büyüyemezdi. Hepimizde birer parça olan zübüklük birleşip işte başımıza böyle zübükler çıkarıyor. Oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onları biz kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. Sonra, kendi zübüklüklerimizin bir tek Zübük´te birleştiğini görünce ona kızıyoruz.´

Aziz Nesin okumak bir keyiftir, ayrıcalıktır ve daha önemlisi Aziz Nesin okumak Türkiye´yi şah damarından tutup anlamaktır. (Ysm yrg rumuzlu okurun kitap hakkında değerlendirmesi)

Gerçekte kitapta anlatılanların hemen hepsinin, değişik zaman ve isimlerle tekrar tekrar yaşadığımız fark edeceksiniz. Filiminin de oldukça başarılı olduğunu hatırlatmak isteriz.

javascript:ntrTemp(); veyajavascript:ntrTemp(); burayı tıkladığınızda kitap ve yazar üzerine çok detaylı yorumlar okuyabilirsiniz.
Arka Kapaktan: Şimdi çok iyi anladım ki, Zübük bir tane değil, biz hepimiz birer zübüğüz.

Bizim hepimizin içinde zübüklük olmasa, bizler de birer zübük olmasak, aramızdan böyle zübükler büyüyemezdi. Hepimizde birer parça olan zübüklük birleşip işte başımıza böyle zübükler çıkıyor: Oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onları biz, kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. Sonra kendi zübüklüklerimizin bir tek Zübük´te birleştiğini görünce ona kızıyoruz. (...)

Benim için şimdilik tek amaç, buradan kurtulmak. Ama gerçekten zübüklerden, kendi zübüklüğümüzden kurtulabilecek miyiz? İşte bu soruya cevap veremediğim için nereye gideceğimi, ne yapacağımı bilemiyorum. Yeni gideceğim yerden sana mektup yazar, önce kendi zübüklüğümden kurtulup kurtulamadığımı anlatırım.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.