Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Kaçırdıklarımız

Kaçırdıklarımız

KAÇIRDIKLARIMIZ - Adam Phillips / PSİKOLOJİ

javascript:ntrTemp(); linkinde bir okurun kitap üzerine geniş değerlendirmelerini okuyabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); burada ise çok sayıda okurun yorum ve kitaptan yaptıkları alıntıları bulacaksınız.
Kitaptan: ** Yaşam, insanlar öyle her istediklerini elde edemedi diye değil, arzuları kendilerine hasar vermeye başladığında, istedikleri şey katlanılmaz kayıplara gebe olduğunda trajik hal alır. (Sayfa, 12)
** Gurur diye adlandırılan şey, ne istediğini bilmek ve ondan vazgeçmemektir. (Sayfa, 15)
** Hüsrana uğratılmak ne demektir? Kandırılmış hissetmek demektir, çünkü söz konusu kişinin istenilen şeye ve o şeyi vermeye istidatı olduğu varsayılır. (Sayfa, 17)
** Sevgi talebi her zaman sevgi konusunda bir şüphe içerir ve tüm şüphelerin temelinde de sevgi şüphesi yatar. (Sayfa, 23)
** Düşünce hüsrandan kaçınmak yerine onu dönüştürür. Bunu hüsran duymayı bırakıp bu konuda ne yapılacağına bakmamızı ve gerekeni yapmamızı sağlayarak başarırız. (Sayfa, 28)
** Kendimizi hüsrana sürükleme yollarımızdan biri de kendimizi kandırmamızı yarayan tatminler yaşamaktır. (Sayfa, 33)
** Bilgi bizi tercih yapmamız için önümüze daha çok seçenek koyarak değil, imkânsız şeylere kalkışıp hüsrana uğramamızı engelleyerek özgürleştirir. (Sayfa, 34)
** Başkalarınca tanınmayı ve gerek kendimiz gerekse ihtiyaçlarımızı tanımayı her zaman göze alamayız çünkü işin ucunda acı çekmek vardır. (Sayfa, 38)
** Çocuklarınızı sımsıkı kavrarsanız hayvanlar ve köleler gibi olur, asla gitmezler. (Sayfa, 63)
** Sanattaki pek çok yeniliğin kuralların çiğnenmesi sonucu ortaya çıktığı görülecektir. (Sayfa, 87)
** Ne istemediğini bilmek ne istediğini bilmek anlamına gelmez. (Sayfa, 99)
** Önümüze bakabilmek için neyi ardımızda bıraktığımızı düşünmemiz gerekir. (Sayfa, 101)
** Gerçek gemi, gemi yapımcısının kendisidir. (Sayfa, 111)
** Deneyimlediklerimizden ziyade deneyimlemediklerimiz hakkında bilgi sahibi olduğumuzu düşünerek yaşıyoruz. (Sayfa, 101)
** Sıradan yıkıcı hayal kırıklıkları, bastırıldıklarında intikam almak için geri dönerler. (Sayfa, 132)
** Bir şey ne kadar rahatsız ediciyse kendimizi koruma yolları bulmakta o kadar maharet kazanırız. (Sayfa, 148)
** Delilik üzerine konuşmak son derece güç çünkü kapitalist tıp, tanıların farklılaştırılmasına yan, ilaç pazarı yaratılmasına dayanıyor. (Sayfa, 151)
** Alkolik, başlangıçta çözüm olarak alkole sığınmasına yol açan uyuşmazlıktan mustariptir; sonrasındaysa çözüm sorunun kendisi haline gelir. Sorulması gereken esas soru insanın içmeyi nasıl bırakacağı değil, başlangıçta içmeye neye çare olsun diye başladığıdır. (Sayfa, 157)
Arka Kapaktan: Hepimiz bir şeyleri seçmekle başka şeyleri kaçırdığımız hissine kapılırız zaman zaman. Bir hayatı seçmekle başka hayatlardan mahrum kaldığımızı düşünürüz. Psikanalist ve yazar Adam Phillips´in kitabının adı bu kaçınılmaz ve içinden çıkılmaz duruma atıfta bulunuyor. Ama kitabın konusu bununla sınırlı değil: Her zamanki incelikli ve özgün bakış açısıyla Phillips, temel insani duygu ve tecrübelerden bazılarını mercek altına alıyor.
Küçüklüğümüzden beri yakından tanıdığımız hüsran neden kaynaklanır? Aşkla hüsran arasında nasıl bir ilişki var? Peki ya tatmin? Arzulanan şeye ulaşmak tatmin getirir mi, yoksa olası bir tatmini sonsuza dek yok etmekten başka bir işe yaramaz mı? Gerçek bir tatmin mümkün mü? Neden illaki bir şeyleri anlamak, kavramak isteriz? Kavrayamamak neden bir dışlanmışlık ve küçük düşme duygusu verir? Kuralları ihlal etmenin yanımıza kâr kalmasından keyif almamız bizim hakkımızda ne söyler? Nasıl olur da yaşamadığımız deneyimler hakkında, yaşadığımız deneyimlere kıyasla daha çok şey biliyormuş gibi görünürüz?
Bu ve benzer sorular üzerine kafa yorarken Phillips, başta Shakespeare ve Freud olmak üzere edebiyatın ve psikanalizin önde gelen isimlerinden faydalanıyor ve ele aldığı eserlere taze bir soluk getiriyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.