Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İnsan Nedir?

İnsan Nedir?

İNSAN NEDİR? - Mark Twain / DENEME - Felsefe

İnsanın her zaman ilk önce kendini düşündüğü savını, iki kahramanın karşılıklı konuşmaları üzerinden okurun dikkatine sunmakta yazar. Oldukça farklı bir çalışma olmuş. Öykü ve romanlarından tanıdığımız yazar ve düşünür Twain ilk kez yaptığı bu deneme tarzı çalışmayı 250 adet bastırıp yakın arkadaşları ile paylaşmış. Deneme tarzına yatkın olan okurlara öneriilebilir.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linkleri sizi bu farklı deneme üzerine yapılmış iki farklı yoruma götürecek. Göz atmanızda yarar olabilir.
Kitaptan:*** Bir insan kendi onayı olmadan rahatlığa ulaşmaz. (Sayfa, 24)
*** Görevler, görev uğruna yerine getirilmez. Onun nedeni, ihmal edilmelerinin insanı rahatsız edecek olmasıdır. (Sayfa, 27)
*** Fikir dile getiren kişi her zaman ikinci el bir fikri dile getiriyordur. (Sayfa, 40)
*** İdeallerinizi, zirveye doğru özenle yukarı, daha yukarı eğitin ki bu hem sizi memnun edip hem de komşularınıza ve topluma yarar sağlasın. (Sayfa, 69)
*** İnsan başka birinin standardını incelerken her zaman tepeden bakar. (Sayfa, 80)
*** Mütevazı, ağırbaşlı ve samimi bir Gerçek Arayıcısı´nın fikirleri her zaman değiştirilebilir. (Sayfa, 92)
*** ´´İçgüdü´´ taşlaşmış bir düşüncedir. Alışkanlık tarafından katılaştırılmış, cansız bırakılmıştır. (Sayfa, 98)
*** Kişinin körelmiş algılarına öyle geldiğinden, bir hayvana aptal demek tam da insanın kibriyle küstahlığına uygun bir davranış. (Sayfa, 104)
*** Taçlar, asalar, peniler, el yapımı mücevherler, çevrede ün salmak, dünya çapında şöhret... Hepsi aynı. Hiçbirinin maddi değeri yok. Ruhu tatmin ettiklerinde çok kıymetliler, bunda başarısız olduklarında on para etmezler. (Sayfa, 118)

Arka Kapaktan:
Halley kuyruklu yıldızının dünyadan göründüğü gün doğan Mark Twain, bir kâhin edası ile bu yıldızın tekrar görüneceği gün öleceğini bildirmiştir. Nitekim, kehaneti tutmuştur da. Mark Twain´in İnsan Nedir?´i, uzun bir dinlenme süresinin ardından ve sadece belirli kişilere dağıtılmak üzere, yalnızca 250 adet basılmıştır. Elinizdeki kitap, 240. nüsha kullanılarak tercüme edildi. İnsan Nedir?´de Twain, bilinen öykücü tarzının dışına çıkıyor ve insanın kendi kendisini sorgulamasına yol açacak çarpıcı fikirleri sohbet havasında ortaya koyuyor. Hem de Türkçe´de ilk kez.

Belki de sevdiğiniz insanları düşünmektesiniz; ama daha derinlere inin… Sonunda, sevdiğinizin onlar olmadığını göreceksiniz. Siz, bu sevginin içinizde yarattığı duyguları seviyorsunuz. Siz arzuyu seviyorsunuz, arzu edilen şeyi değil.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.