Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Denizin Çağrısı

Denizin Çağrısı

DENİZİN ÇAĞRISI - Jack London / ROMAN

Daha çok genç okurlara hitap ediyor roman. Aklı bir karış havada olan lise öğrencisi Joe Bronson´un okuldan ve evden kaçıp kendini ispat etmek için atıldığı 4 günlük maceranın öyküsü. Jack London´ın akıcı kalemi bir solukta okunmasını sağlıyor. Hediye olarak da sevdiklerinize alabilirsiniz. Okumaya başlayınca bırakmak istemeyeceklerdir muhtemelen.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); adreslerinde ´Denizin Çağrısı´ ile ilgili çok daha uzun yorum ve özetler okunabilir.
Kitaptan:


(Sayfa, 60)
*** Bir askerî okula göndermeli seni. Görevlerin saptanmış orada, bütün bir günün yirmi dört saatinde ne yapman gerektiği bir bir söylenecek sana. Böyle olunca da ne yapacağını, nasıl yaşayacağını düşünme yükü kalkmış olacak üstünde. (Sayfa, 61)
*** Kişi kendi öz yeteneklerinin bilincinde olmalıydı. Çok değerli bir şeydi bu. Kişinin yeteneklerini tanıması çok önemliydi. (Sayfa, 81)
*** En iyi kitapları okumuş, okudukları ona dürüstlüğün, açık yürekliliğin, içtenliğin iyi şeyler olduğunu öğretmişti.Hırsızlar tabakasını hor görmeyi, hoş karşılamayı öğrenmişti. (Sayfa, 82)
*** Acemilikte olur böyle şeyler. Yalnız bazıları kendi çıraklıklarında yaptığı yanlışları unutur, yeniyetmeler küçücük bir kusur işlese parlayıverir. (Sayfa, 85)
*** Yasaları bilmiyorum ama neyin doğru neyin yanlış olduğunu pekâla biliyorum. (Sayfa, 95)
*** Dünyadaki bütün paralar bir araya gelse satın alamaz insan yaşamını. Boşuna harcanmış, ziyan edilmiş bir yaşamın yerini de tutamaz hiçbir para. Kısır kalmış, kırılmış, çirkinleşmiş bir yaşamı güzelleştiremez, onaramaz, yeşertemez para. (Sayfa, 149)
*** Bir dolar, tıpatıp bir diğerine benzer...milyonlarcası var dünyada. Ama hiçbir Jor, benim Joe´m gibi değil ve dünyada onun yerine geçecek bir başkası yok. Anlıyor musun Joe?
*** Sen dostları saymamıştın ama onlar da paradan daha değerlidir, parayla satın alınamazlar. (Sayfa, 151)

Arka Kapaktan:San Francisco´da yaşayan Joe, kendini bir türlü derslerine veremeyen, arkadaşlarıyla sokak sokak gezmeyi sınavlara çalışmaya yeğleyen bir gençtir. Yaşamı sıradan, sıkıcı bulur, hep daha fazlasını bekler. Dolu dolu yaşamak ister ve günlerini çeşitli maceralara atılarak geçirenlere özenir. Kız kardeşinin okulda kendisinden daha başarılı olmasını, babasının hayal kırıklığını dile getirmesini kaldıramayan Joe, evden kaçarak denizci olmaya karar verir fakat kendini korsanların arasında bulur. Denizin Çağrısı, nefes aldığı her ânın tadını çıkarmak isteyen memnuniyetsiz bir gencin hayata ve yaşama dair farkındalık kazanma sürecini anlatıyor. Jack London´ın diğer birçok eserinde olduğu gibi, denize, denizciliğe dair ustaca gözlemler içeren roman, okurlara deli dolu bir gençlik hikâyesi sunuyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.