Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İki Teker Üzerinde

İki Teker Üzerinde

İKİ TEKER ÜZERİNDE - Ahmet Faruk Yağcı / Otobiyografi - Spor

Epey zaman sonra elden bırakmadan, bir solukta okuyup bitirdiğimiz güzel bir kitapla karşılaştık. 2010 ve 2018 yılları arasında, 10´u yurt içi, 6´sı yurt dışı olmak üzere yaptıkları toplam 16 bisiklet turunu paylaşıyor yazar. Bir yandan bisiklet sporu ile tanışırken öte yandan çeşitli beldeleri, coğrafyaları ve kültürleri tanımaya başlıyorsunuz. Gayet esprili ve okurun merakını en üst seviyede tutan üslubu ile çok keyifli bir kitap olmuş. Okumak için bisiklet sporu ile ilgili olmanız gerekmez. En önemlisi de ´turist´ ile ´gezgin´ arasındaki farkı anlatmakta. Başta gençler olmak üzere her yaştan insanın okumasını, kitaplıkta bulunması gerektiğine inanıyoruz. Hediye olarak da düşünülebilir.
javascript:ntrTemp(); adresinde bisiklet sporu ile ilgilenen okurların kitap ve yazarı ile ilgili paylaşımlarına göz atabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); çeşitli okurların kitabı okuduktan sonra yaptıkları yorumlara göz atabilirsiniz.
Kitaptan: ****Aradan yıllar geçtikçe ebeveyn davranışının çocukta nasıl davranış kusuru ya da tam tersi güzel davranış kalıbı olarak belirdiğini anladım. Özellikle güzel davranışlı ve hayatla barışık annelerden uyumlu ve eğlenceli çocuklar ortaya çıkıyor. Aksi durumda ise çocuklara ne kadar modern yöntemle terbiye verilmeye çalışılırsa çalışılsın arpa boyu yol gidilemiyor. Kalın kalın konuşan, ağlayan, bağıran, anneye vuran, hayınlık yapan danalar ortaya çıkıyor. (Sayfa, 17)
**** Bisiklet böyle bir şey. Hem başarma hissi verir hem de ne kadar aciz olduğunuzu hatırlatır. İnsanın içini kıvançla doldururken bir yandan da sınırlarının olduğunu bu kadar güzel öğreten bir aktivite yoktur. (Sayfa, 27)
**** Bir arkadaşım var, hep diyor ki: ´´Dünya bir sınav yeridir, aldık kabul ettik, lakin sorular her gün daha da zorlaşıyormuş, bunu bilemedik.´´ (Sayfa, 35)
**** Avcılar, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt sahillerinin gösterişsiz tavırlarla kedi besleyen ablaları ise benim kahramanlarım. Hepsinin kendince bir bölgesi var. Oradaki kediler siluetten tanıyor ve yanlarında bitiyorlar. Kimi kuru mama, kimi et sulu makarna getirip kedi besliyor. Bir sahneyi asla unutamam. Kayaların üzerine oturmuş yetmişine yakın bir hanım, ensesinden tutarak koluna ters yatırdığı bir yavrunun gözüne antibiyotikli damla damlatıyordu. Bir yandan da ´´Ama iyi olacaksın, uslu dur!´´ demekteydi. Bütün dünyanın şefkat resimlerini sıralasalar, benim gözümde en üst sıralardan birini alır bu görüntü. (Sayfa, 40)
**** İçimizden en az birinin üzerinde KİRPİ yazılı forma ile bizim grubu görecek olursanız bir selam verin. Kitabı okuduğunuzu anlarız ve ayaküstü iki laf da ederiz. (Sayfa, 41)
**** Sevdiğimiz insanlarla birlikte anı biriktirmek dünyanın en büyük zenginliği. Bizler kazandığımız parayı bu alemde yemeyi seçtik. Hepimizin bir araba bir ev dışında mülkü yok. Peşinde de değiliz. Özleyeceğimiz anları yaşamanın peşindeyiz. (Sayfa, 106)
**** Laf aramızda, bisiklet gezgini olmak insana kıvanç da verir. Duyguların boşalıp, dertlerin ortaya döküldüğü bu tip gecelerin yatmaya yakın zamanlarında içimizde birisi mutlaka ´´İyi ki kötü alışkanlığı olan, kendine bakmayan insanlardan olmadık. Kısmetli olalım inşallah da, seksene kadar bisiklet sürelim...´´ diye iyi dileklerini ortya döker. Dileğe bir ağızdan katılırız. Hayat biraz da budur. Başkalarının yapamadığına yeltenmek ve bunu başarmak insana gurur verir. (Sayfa,123)

Arka Kapaktan:
Bu kitap, okuyana “Alayım bir bisiklet ve yollara vurayım…”

dedirtmek üzere yazıldı. Yazar Ahmet Faruk Yağcı’nın grupla
yapılan bisiklet turlarının keyfini, gidilen coğrafyanın ve
insanların özelliklerini ve denenen lezzetleri anlattığı bu yeni
kitabında gün batarken bir balkonda oturup sohbet etmenin keyfi de var,
yoldan alınan incirlerin yengiği anda duyulan his de. Hepsinden ötesi kitap;
insanlardan, ilişkilerden, dostluklardan bahsediyor unutulmaz anılar ve çevreye dair
gözlemler eşliğinde.
Yarıdan fazlası ülkemizde, diğer altısı ise Yunanistan ve Yunan Adaları’nda yapılan birbirinden
keyifli bisiklet turları… İki ülke üzerine yapılan gözlem ve kıyaslar da cabası! Kitabın bir özelliği
de iki farklı tema çerçevesinde okura anıları ve yorumları birarada sunuyor olması.
“Bisikletin verdiği özgürlük ve tabiatla iç içe yapılan yolculukların tadı başka şeyle değişilmez.
Hele de yanınızda bir süre görmediğinizde özlediğiniz insanlar varsa.”
Bisikletli tur macerasına atılmayı düşünüyorsanız bu kitabın size mutlaka bir yardımı olacaktır.

Bisiklet özgürlüğün tadına varmanızı sağlarken,
size sınırlarınızı da hatırlatan harika bir araçtır.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.