Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İsa Dogması

İsa Dogması

İSA DOGMASI - Erich Fromm / Sosyoloji

Psikanalist, sosyolog ve felsefeci olan yazar bu eserinde sekiz makale ile okurların karşısına çıkmış. Özellikle sosyoloji ve felsefe alanında okumalar yapmayı tercih eden kitap severlere önermekteyiz. Aksi halde kitap ağır gelebilir. Her şeye rağmen okunması ve her kitaplıkta bulunması gereken önemli bir eser olduğunu düşünüyoruz.
javascript:ntrTemp(); burada iki kısa okur yorumu bulacaksınız. javascript:ntrTemp(); linkinde ise yazarı tanıtan kısa bir metne göz atabilirsiniz.
Kitaptan:*** Tanrı her zaman için yöneticilerin bir müttefiki durumundadır. Daima gerçek kişilerden oluşan yöneticiler bir eleştiriye maruz kaldıklarında arkalarını Tanrı´ya dayayabilirler. Zira Tanrı gerçek şahıs olmama özelliğiyle eleştiriyi sadece küçümseyerek ve otoritesini kullanarak egemen sınıfın otoritesini teyit etmektedir. (Sayfa, 24)
*** Dinin üçlü bir fonksiyonu bulunmaktadır:
Tüm insanlık için hayatın yoksun bıraktırdığı şeyler için bir teselli yaratmaktadır.
İnsanlığın büyük bir çoğunluğu için sınıfsal konumların duygusal açıdan kabul etmelerini teşvik etmektedir.
Topluma hâkim olan azınlık açısından ise ezdikleri insanların çektiği acılar nedeniyle hissettikleri vicdan azabından kurtulmalarını sağlamaktadır. (Sayfa, 29)
*** Bu cahil kişiler yalnızca kendi yaşam biçiminin doğru olduğuna inanır, çocuklardan da kendilerine inanmalarını isterler. Çocuklara kendilerine inanacak olurlasa onların da mutlu olacağını ve evlerine mutluluk götüreceklerine telki ederler. (Sayfa, 43)
*** İsyancıların ve devrimcilerin dini olmaktan çok uzaklaşan egemen sınıfın bu dini şimdi kitleleri uysallaştırma ve onları yönlendirme konusunda son derece kararlıydı. (Sayfa, 67)
*** İlkel insanın doğal güçler karşısında çaresiz kalmış olması gibi, modern insan da kendi elleriyle yaratmış olduğu toplumsal ve ekonomik güçler karşısında çaresizdir. Kendi elleriyle yarattığı objelere tapınmakta, yeni putlar karşısında yerlere eğilmekte ancak ona tüm putları yok etmesini emretmiş olan Tanrı üzerine yemin etmektedir. (Sayfa, 101)
*** Yetişkinlerin büyük bir çoğunluğu eleştirel bir ruh haline sahip olmamaları için yeterince ´eğitilmişlerdir´, bu nedenle açıkça mantıksız olan fikirleri ´mantıklı´ bulup bu fikirleri kabul ederler. (Sayfa, 148)
*** İnsanın sırrını keşfetmenin başka bir yolu vardı; bu yol düşünce yolu değil, sevgi yoludur.
Eksiksiz bilgiye giden tek yol sevgi eyleminden geçmektedir. (Sayfa, 177)
Arka Kapaktan:Toplumumuz işleyişini düzgün bir şekilde sürdürebilmek için ne türden insanlara gereksinim duymaktadır acaba? Büyük gruplara kolay uyum sağlayabilecek ve bu gruplar içinde çalışabilecek, daha fazla tüketme arzusu taşıyan, tercihleri kolaylıkla etki altına alınabilen ve önceden tahmin edilebilecek insanlara gereksinim duyulmaktadır. Kendini herhangi bir otorite, prensip ya da inanca bağlı görmeyen, özgür ve bağımsız olduğunu hisseden ancak yine de kumanda altına alınmaya istekli, kendisinden bekleneni yapmaya hazır, toplumsal makineyle sürtüşme yaşamadan ona uyum sağlayabilecek insanlara gereksinim duyulmaktadır. Bunlar güç kullanmaksızın, bir lidere gereksinim duymaksızın yönlendirilebilecek; hareket etmek, bir işe yaramak, ileri gitmek dışında hiçbir amaç için harekete geçmesi mümkün olmayan insanlardır.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.