Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Yapay Zekânın Olgunluk Çağı

Yapay Zekânın Olgunluk Çağı

YAPAY ZEKÂNIN OLGUNLUK ÇAĞI - Amir Husain / Bilim ve Teknoloji

Amerika´nın önde gelen bilgisayar programcılarından ve yapay zekâ gelişimi ile ilgili resmi makamlarda çeşitli pozisyonları olan yazar, kitabın adından da anlaşılacağı gibi, hepimizin az çok duyduğu ve ilgilendiği bu konuyu irdelemeye çalışmış. Hükümetler ve bilim insanları nezdine tartışılan ve kuşku ile bakılan yapay zekâ geliştirme konusunda son noktayı şöyle koymakta; sıkılan tüpten çıkan diş macunu nasıl geriye konamıyorsa yapay zakâ geliştirme çalışmaları da başladı ve istesek de istemesek de geri döüşü olmayacak. Öyleyse herkes yapabileceğinin en iyisini, en hızlı şekilde yapmasında yarar olacağını söylüyor. Kitabın son kısımlarında küçük bir bliim kurgu öykü ile okurlara yapay zekânın nerelere varabileceği hakkında fikir vermeye çalışıyor. Teknolojiye ve bu konuya meraklı okurlara önerilebilir.
javascript:ntrTemp(); tıkladığınızda gerek bu kitap gerekse benzer kitaplar hakkında detaylı değerlendirmelerde bulunan bir bloggerın sayfasına ulaşacaksınız.
Kitaptan: *** Yasakların arkasına saklanmak bizi büyük bir tehlikeye atar. Yakın zamanda fark edeceğimiz üzere bizi yapay zekâdan koruyacak tek şey yine yapay zekâdır. (Sayfa,141)
*** Doğu´nun sentezi bilimsel yöntemin temelini değil ancak hikâye, masal ya da efsane diyebileceğimiz şeylerden biraz fazlasını üretebildi. Newton elmayı gördüğünde yerçekimini düşündü, bir parça meyveyle kafasına vurarak ona bir mesaj vermeye çalışan bir ağaç Tanrısını değil. (Sayfa, 146)
*** İnsanları maymundan ayıran şey nedir? Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens kitabında tarihçi Yuval Harari bizi farklı kılan tek özelliğin klektif yalanlar söyleyebilmemiz olduğunu iddia ediyor. Diğer maymunlar bunu yapamıyor. Bu kolektif masallara inanmamız başka hiçbir hayvanın ya da organizmanın sürdüremediği kadar geniş kitlesel işbirliği biçimleri - organize dinler, kabile ilişkileri, ticaret - yaratmamızı sağlıyor. (Sayfa, 151)
*** 2016´da Oxfam dünyadaki en zengin altmış iki kişinin varlığının dünya nüfusunun fakir yüzde ellisinin, yani 3.6 milyar kişinin varlığına eşit olduğunu açıkladı. 2017´de bu sayı sekiz kişiye indi. İki elin parmaklarından az sayıda kişi dünyanın fakir yarısının toplamda sahip olduğu varlığa sahip. Aynı rapora göre dünyanın en fakir yüzde onluk nüfusunun yıllık geliri son yirmi beş yılda bir sent bile artmadı. (Sayfa, 152)
Arka Kapaktan: “İster bir şirket yöneticisi ister politikacı ya da girişimci olun yapay zekâyı ve onun geleceği nasıl şekillendireceğini anlamalısınız. Dünyanın önde gelen yapay zekâ uzmanlarından biri olan Amir Husain harika kitabıyla bunu anlamanıza yardımcı olacak.”
- John Chambers - Eski Yönetim Kurulu Başkanı, Cisco Systems / Kurucu ve CEO
“Amir Husain bizi daha parlak bir geleceğe hazırlıyor. Ama doğruları ve yanlışları abartarak değil, riskler ve potansiyeller hakkında sağlam argümanlar sunarak. Şu anda bir kavşaktayız ve geleceğe dair dengeli ve mantıklı bir bakış arayan herkese bu kitabı tavsiye ediyorum.”
- Profesör Bruce Porter - Dekan, Bilgisayar Bilimleri Bölümü, Texas Üniversitesi.
“Yapay zekâ ve yapay öğrenmenin geleceği nasıl etkileyeceği konusunda kafası karışık olanlar bu kitabı mutlaka okumalı.”
- Amiral Bobby R. Inman, Ulusal Güvenlik T.Eski Direktörü, CIA Eski Başkan Yardımcısı
“Husain sadece bir mühendis ve girişimci değil, aynı zamanda yapay zekânın insanlık için ne anlama geleceğine dair derin düşünceleri olan bir filozof. Günümüzde yapay zekâdan korkan pek çok kişi Husain’in iyimser bakış açısıyla ve anlaşılır yapay zekâ tarifiyle tanışmalı.”
- Paul Scharre - Teknoloji ve Ulusal Güvenlik Programı Direktörü

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.