Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Mahur Beste

Mahur Beste

MAHUR BESTE - Ahmet Hamdi Tanpınar / Roman

Türk edebiyatının en çok tanınan ve eserleri Türk klasikleri sırlamasında en ön sıralarda yer alan büyük sanatçının ilk romanı. Bunun hemen ardından en çok tanınan ´Huzur´ isimli eseri gelmekte. Türk edebiyat sanatından seçkin bir kalemle tanışmak için doğru bir başlangıç olabilir. İlk yarısı biraz ağır ilerlese de ikinci yarıdan itibaren eser kendini tüm ağırlığı ile okurun gözü önüne seriyor. Okunması ve kitaplıkta yer alması gereken romanlardan biri. Tavsiye ederiz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); adreslerine ulaştığınızda bu önemli eser üzerine yapılmış değerlendirme ve tanıtım yazılarına ulaşabilirsiniz.
Kitaptan:*** Nefis sevgisini bir din haline getirenlerdi. (Sayfa,35)
*** Herkesi kendi halinde bırakmayı öğren. (Sayfa, 52)
*** Dua, ruhun Allah´la karşılaşmasıdır. (Sayfa,71)
*** Fikirlerimizi, onları taşıyacak kudrette olduğumuz nispette bizimdirler. (Sayfa,85)
*** Bütün cemiyet hayatı zihniyet etrafında döner, insanı yeni baştan, yeni esaslarla kurmamız lazım; yeni kıymetlerle yaşayan bir insan. (Sayfa 91)
*** Yavaş yavaş iyi bir vatandaş için, asıl vazifenin adalet dediğimiz cihazın işlemesine yardım etmesi olduğuna inandı. Bu büyük makine kendi kendine işleyemezdi; nasıl bir lokomotife kömür lâzımsa, ona da hakkını isteyen vatandaşların iyi niyeti lâzımdı. (Sayfa,109)
*** Kazanmak güzeldi, biri bin yapmakta insanın gururunu okşayan bir taraf vardı. (Sayfa,131)
*** Kendi eliyle çalışmak ruhu tasfiye eder, insanı Allah´a yaklaştırır. Dikkatini elindeki işe verirsen temiz kalırsın. (Sayfa, 146)
*** Hayat kimsenin etrafında dönmez, herkesle beraber yürür. (Sayfa, 158)
Arka Kapaktan:
Mahur Beste´de Tanpınar´ın Huzur ve Sahnenin Dışındakiler adlı romanlarında önemli bir motif olan "Mahur Beste" teması önemli yer tutar. Mahur beste, acı bir aşk hikayesinin klasik musiki kalıplarıyla soyutlanmasıdır. Tanpınar, klasik Türk musikisini medeniyetimizin özlü bir yansıması olarak kabul eder. Mahur Beste´de Tanpınar´ın diğer eserlerinde de görülen medeniyet meselesi büyük bir ağırlıkla ele alınır. Mahur Beste, Tanzimat sonrasında toplum hayatımızın her yönüne yansıyan değişim ve başkalaşımın yansıtıldığı ve her fırsatta tartışıldığı bir roman özelliğindedir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.