Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Onlar da Kahramandı

Onlar da Kahramandı

ONLAR DA KAHRAMANDI - Taha Akyol / Tarih

Namık Kemal ile başlayıp yargıç Suphi Bey, Recai Seçkin, Refik Gür, Ahmet Resai, Fethi Okyar ve Sıtkı Yırcalı´ya kadar farklı dönem ve farklı kahramanların yaşadıklarını okurun dikkatine sunmakta kitap. Hukukçu olan yazarımız diğer eserlerinde olduğu gibi bu çalışmasını da kaynakçalı olarak yayınlamış. Her zaman ki gibi ısrarla hür ve gelişmiş toplumların ancak ´kendisi´ olmayı başarmış bireylerden oluşabileceğini hatırlatmakta. Diğer çalışmalarında olduğu gibi bu eserde de kalemi oldukça akıcı.Tarih-siyaset ilginizi çekiyorsa bu kitaba zaman ayırabilirsiniz.
javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); adreslerini ziyaret ederseniz daha fazla sayıda okur değerlendirmesi bulabileceksiniz:
Kitaptan: *** ...Gazeteci Ali Kemal, Vahdettin´in Mili Mücadele liderleri hakındaki idam fermanının ´´irade-i zillullahi´´ olduğunu yazıyordu.;yani Allah´ın yeryüzündeki gölgesinin iradesi...
Herhangi bir ferman, bir kanun, bir emir, ´´Allah´ın yeryüzündeki gölgesinin iradesi´´ ise onun eleştirmek, kaldırılmasını, değiştirilmesini veya yargı tarafından iptalini isyemek mümkün olur mu?
Öyle bir toplumda hukuk gelişir mi?
Öyle bir toplumda dini düşünce de gelişmedi, tekrarcılığa, ezberciliğe dönüştü. (Sayfa,16)
*** Bizde hürriyet felsefesinin öncülerinden Münif Paşa´nın da ´´Hürriyeti olmayan insanın hareketleri kendi hareketleri değildir´´ dediğini kitabımızın başında görmüştük.
Bütün mesele bu: Kendimiz olmak! Karar verme hakkımızı, aklımızı, vicdanımızı başkasının emrine vermemek...
Bu ´´başkası´´ tarikat şeyhi olabilir, cemaatlerde hoca efendi yahut efendi hazretleri ya da parti lideri veya devletin kendisi olabilir, fark etmez.
Hür cemiyet hür insanların birlikte ve belirli kurallar içinde yaşamasıyla oluşur. Huku devleti kuvvetler ayrılığına dayalı, demıkratik kurumlarla ve demokratik haklarla gücü sınırlanmış devlettir. (Sayfa 177)
Arka Kapaktan:

Güce boyun eğmediler.

İtaatin adeta kutsandığı bir kültürde medeni cesaret gösterip “hayır” diyebilenler de elbette kahramandır!

Kültürümüzde itaat kavramı çok güçlüdür.

Üstelik ilkelerden ziyade “baş” kabul edilen kişilere itaat adeta bağımlılık düzeyindedir.

Siyasi tarihimize damgasını vuran davranış kalıbı kayıtsız şartsız itaattir.

Emir demiri keser, sürüden ayrılanı kurt kapar… Ama tarihimizde güce boyun eğmeyen ilkeli davranış örnekleri de az değildir.

Taha Akyol bu kitapta tarihimizde yüksek otorite karşısında hukuku üstün tutan, yanlışa boyun eğmeyen yargıçlardan ilçe ve il belediye başkanlarına, devletin zirvelerine, milletvekillerine kadar, insanların itaat ile hürriyet, menfaat ile fazilet arasında sınandığı kritik makamlarda bulunmuş onurlu, prensipli, şahsiyetli kahramanları anlatıyor.

Onlar da Kahramandı, bağımsız birey olma şuurunun, hürriyet fikrinin ve eleştirel düşüncenin gelişmesine bir katkı olması amacıyla kaleme alındı…

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.