Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Hayatın Mucizeleri

Hayatın Mucizeleri

HAYATIN MUCİZELERİ - Stefan Zweig / Öykü

Ön planda hristiyan-yahudi din çatışması, mezhep kavgaları var öyküde. Arka planda ise kadının ´annelik´ duygusunun gücü ve derinliğini en güzel cümlelerle okurun gözü önüne sermekte usta yazar. Tavsiye ederiz.
javascript:ntrTemp(); veya  javascript:ntrTemp(); veya linklerinde bir çok okurun kısa yorumlarını bulacaksınız.
Kitaptan:
*** Hayatın sürekli kendisini yenileyen o sonsuz mucizelerinden birine yakın hissetti kendisini; bu mucize, çocukların kadınlardaki iyiliği, şefkati, fedakârlığı ortaya çıkarması ve sonrasında bu duyguların kadınlardan çocuklarına geçmesiydi; kadından çocuğa, çocuktan tekrar kadına geçen, hiç kesilmeyen, sürekli devam eden bir döngü; böylece kadın kendi çocukluğunu asla kaybetmiyor, aksine iki kez yaşıyordu, hem kendi içinde hem de karşılaştığı her insanda yaşıyordu. (Sayfa, 41)
*** Bebeğe duyduğu nefret, kızların çocuklara ve küçük hayvanlara karşı hissettiği vahşi ve doyumsuz bir şefkata dönüşmüştü. Tüm içtenliğiyle bebeğe itinayla bakıyor, sürekli onu okşuyordu; farkındsa olmadan kendini kaptırdığı bu oyunda bir kadının en yüce düşüncelerini, annelik duygularını yaşıyordu. (Sayfa,44)
*** Tüm öksüzler ve dışlanmış insanlar gibi, Esther´in de söylenen ya da susulan her sözü çok iyi hisseden hassas bir kalbi vardı. (Sayfa, 50)
Arka Kapaktan:
Zweig’ın 23 yaşındayken yayımladığı Hayatın Mucizeleri, daha o zamandan tarihe duyduğu ilgiyi gözler önüne serer. 16. Yüzyılda Anvers’de geçen ve yolları tesadüfen kesişen Yahudi bir genç kızla yaşlı bir Hıristiyan ressam arasındaki dostluğu anlatan öykünün arka planında Hollanda’nın İspanyol yönetimine karşı isyanı vardır. Çocukken Hıristiyanların şiddet eylemlerine hedef olan ve iyi yürekli bir asker tarafından kurtarılan Esther adlı Yahudi kız, bir Katolik kilisesine asılacak dini bir tabloya modellik eder. Hayatın ve dinin anlamı, sanat ve sanatçının yaratma edimi gibi temalara eşlik eden “beklenmedik karşılaşma” motifi ve Anvers’in tarihsel detaylarla betimlenen atmosferi, Zweig’ın sonraki yapıtlarının habercisidir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.