Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Koşmak İçin

Koşmak İçin

KOŞMAK İÇİN - Chritopher McDougall / Spor

Dünyada ve yurtta profesyonel olanlar başta olmak üzere hemen tüm koşucuların okuması önerilen bir eser. Koşmak üzerine kaynak bir çalışma denebilir. Koşamazsanız dahi bu kitaba zaman ayırabilirsiniz, hayatın çok farklı alanında çok güzel bir okuma yapmış olacaksınız.Koşu ile profesyonel veya amatör olarak ciddi şekilde ilgilenen ve zaman ayıranların özellikle okumasında yararlar olabilir.
javascript:ntrTemp(); kitabı okuduktan sonra yorum yapanların görüşlerini okuyabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); adresinde yazarın Ted konuşmasını izleyebilirsiniz.
Kitaptan: Beyne anında mesaj iletme becerisi bakımından ayaklarla kıyaslanabilecek diğer organlar, sadece yüz ve ellerdir. En yumuşak öpücükleri veya en minik kum tanesini hissetmek açısından ayak parmaklarınız, el parmaklarının uçları ve dudaklarınız kadar hassastır. (Sayfa, 22)
*** Koşmak, bizim en temel iki dürtümüzü birleştirir; korku ve haz. Korktuğumuz zaman koşarak kaçarız, çok mutlu ve sevinç dolu olduğumuzda koşarız, sorunlarımızdan kaçarız, eğlenmek için koşuşturur dururuz. Ve en çok da işler kötüye giymeye başladığında koşarız. Amerika, koşma eğiliminin havai fişek gibi doruk yaptığı üç dönem yaşadı ve bunların hepsi de büyük toplumsal krizler sırasında ortaya çıktı. (Sayfa, 24)
*** Bu ülkeyi seyretmek muhteşem: içinde dolaşmaksa Cehennem´in ta kendisi. (Sayfa, 52)
*** Besin içeriği açısından bir çorba kaşığı chia, somon balığı, ıspanak ve insandaki büyüme hormonu karışımından yapılacak bir püre gibiydi. O mini minnacık tohumlar, omega-3, omega-6, protein, kalsiyum, demir, çinko, lif ve antioksidan kaynağı, süper keseciklerdi. Eğer ıssız bir adaya düşerken yanına almanız gereken tek bir besin maddesi varsa chia tohumundan daha iyisi yok, en azından kaslarınız gelişecek, kolesterolünüz düşecek ve kalp krizin riskiniz azalacak. Birkaç ay chia tohumuyla beslendikten sonra muhtemelen eve kadar yüzebilirsiniz. (Sayfa, 65)
*** Dört saat koştuktan sonra sorunlarınıza bir cevap bulamamışsanız, onları anlamamışsınızdır. (Sayfa, 276)
Arka Kapaktan:
Meksika´daki amansız Bakır Kanyon´un kuytuluklarında yaşayan mutlu Tarahumara Kızılderilileri, dinlenmeden ve sakatlanmadan yüzlerce mil koşabilme becerisi geliştirmişlerdi. Bu sürükleyici hikâyede, ödüllü bir haberci ve sık sık sakatlanan bir koşucu olan Christopher McDougall, Tarahumara sırlarını keşfetmek için yola çıkıyor. Süreç içinde de okuyucuyu Harvard laboratuvarlarından alıp güneşten kavurulan vadilere; sayıları her gün artan ultra koşucuların beden sınırlarını zorlamak için gittiği dondurucu soğukluktaki Kuzey Amerika doruklarına ve nihayet Bakır Kanyon´da, Amerika´nın en iyi ultra koşucuları ile Tarahumara koşucularının boy ölçüştüğü sıcak mı sıcak bir yarışa götürüyor.

McDougall´ın bu inanılmaz hikâyesi, sadece aklınızı ele geçirmekle kalmayacak; vücudunuza da ilham verecek: Kendinizin -aslında hepimizin- koşmak için doğduğunu fark edeceksiniz.

"Bu güne kadar yazılmış en eğlenceli koşu kitaplarından birisi."
-Amby Burfoot, Runnersworld.com-

"Büyüleyici… Nefes kesici… Koşma sevinci için yazılmış bir mutluluğa övgü operası."
-The Washington Post-

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.