Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Varolmanın Dayanılmaz Hafi̇fli̇ği̇

Varolmanın Dayanılmaz Hafi̇fli̇ği̇

VAROLMANIN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ - Milan Kundera / ROMAN

Felsefi derinliği olan bir roman. Bundan dolayı kimi okurlar için biraz ağır gelebilir. Emek ve yoğun ilgi isteyen bu eseri farklı bir şeyler arayanlara önerebiliriz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerini açtığınızda detaylı incelemelere ulaşabileceksiniz.

Gerçek insan iyiliği, ancak karşısındaki güçsüz bir yaratıksa bütün saflığı ile, özgürce ortaya çıkabilir. İnsan soyunun gerçek ahlaki sınavı, temel sınavı (iyice derinlere gömülmüş, gözlerden uzak sınavı) onun merhametine bırakılmışlara davranışında gizlidir: hayvanlara.

Kitaptan: *** Aşk çiftleşme arzusunda duyurmaz kendini, uykuyu paylaşma arzusunda duyurur. (Sayfa, 23)

*** Birisine merhamet duyarak sevmek, gerçekten sevmek değildir. (Sayfa, 28)

*** Kişinin özel yaşamı kutsaldır ve içlerinde özel mektuplar barındıran çekmeceler açılmamalıdır. (Sayfa, 29)

*** Kaktüs fotoğrafları bile çeksen kendi yaşamını yönlendiriyorsun demektir. Sadece kocan için yaşarsan, kendine ait bir yaşamın olmaz. (Sayfa, 77)

*** Gürültünün iyi bir yanı var. Sözcükleri boğuyor. (Sayfa, 100)

*** Sevgi insanın gücünden vazgeçmesi demektir. (SAyfa, 119)

*** Mezarlık kendini beğenmişliğin taşa dönmüş haliydi. Ölünce akıllanacaklarına, mezarlık sakinleri yaşadıklarızamankinden daha da ahmaklaşmışlardı. Anıtları ne kadar önemli kişiler olduklarını belirtmek için dikilmişti. (Sayfa, 131)

*** Çocukluğundan beri, kitapları gizili bir kardeşlik bağının işaretleri olarak görmüştü. Böyle bir kütüphanesi olan adam ona zarar vermezdi herhalde. (Sayfa, 150)

*** Rüya görmek sadece bir iletişim (ya da şifreli iletişim diyelim isterseniz) edimi değildir; aynı zamanda estetik bir etkinlik, bir imgelem oyunu, kendi başına değeri olan bir oyundur.

*** Terörle yönetilen bir toplumda, hiçbir ifade ciddiye alınmaz. (Sayfa, 185)

*** İnsanlar, insan kardeşlerinin ahlâki işkenceler altında kıvrandığını görmekten zevk alıyorlardı. (Sayfa, 198)

*** Tanrının krallığı adalet demektir. (Sayfa, 282)

*** İnsanın inek üzerindeki asalaklığının, bağırsak kurdunun insan üzerindeki asalaklığından daha fazla olduğunu düşünüyordu. (Sayfa,293)

*** Beyinde, öyle anlaşılıyor ki, şiirsel bellek diyebileceğimiz ve bizi büyüleyen, bize dokunaklı gelen, hayatlarımızı güzelleştiren her şeyi kaydeden özel bir alan var.

*** Beden bir kafesti ve bu kafesin içinde bakan, dinleyen, korkan, düşünen, hayretle düşen bir şey vardı; bu bir şey beden çıkarıldıktan sonra kalan ruh idi.

*** Tanrı onları ortadan ikiye ayırıncaya kadar bütün insanlar hermafroditti, o zamandan beri bu yarılar birbirini arayarak dünyanın dört bir bucağında gezinip durdular. Aşk kaybettiğimiz yarıyı özleyişimizdir işte.

*** İnsan zamanı bir döngü izlemiyor; onun yerine dümdüz bir çizgide ileriye doğru gidiyor. İnsan bu yüzden mutlu olamıyor; mutluluk yinelenmeye duyulan özlemdir.

*** İçinde yaşadığı yeri terk etmek isteyen kişi mutsuz kişidir

Arka Kapaktan:Cumartesi ve pazar günleri, varolmanın tatlı hafifliğinin geleceğin derinliklerinden yükselip yanına vardığı duygusu içindeydi. Pazartesi, benzerini bundan önce hiç tanımadığı bir ağırlıkla çarpıldı. Rus tanklarının tonlarca çeliği bunun yanında hiç kalırdı. Çünkü sevecenlikten daha ağır bir şey yoktur dünyada.

Milan Kundera´nın en bilinen romanı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, yayımlanır yayımlanmaz çağdaş klasikler arasına girmiş, geçen yüzyılın en güçlü anlatılarından biri. Kundera, tepkiye karşı tepkisizliği, kararlılığa karşı kararsızlığın tutarlı ve erdemli yanlarını araştırdığı romanının başkişisi Tomas´la alışılmış, arkasında güçlü düşünce ve yaşam kurallarını taşıyan roman karakterlerini sorgular.

Sovyetler´in Çekoslovakya´yı işgal günlerini de arka planda anlatır. Tıpkı kişiler gibi toplumsal önyargılar da eninde sonunda kararsızlığa ve “varolmanın dayanılmaz hafifliği”ne mahkûmdur ne de olsa.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.