Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İyi Aile Yoktur

İyi Aile Yoktur

İYİ AİLE YOKTUR - Nihan Kaya / Çocuk Eğitimi

´´Ben size çocuğa karşı açık, içten, dürüst olmayı, çocuğa karşı hiyerarşi kurmamayı teklif ediyorum.´´ diyor kitapta yazar. .Çocuk ve onun eğitiminde doğru bilinen yanlışları okudukça fark edeceksiniz. Israrla okumanızı hatırlatıyoruz. Bu kitabı okuyunca yazarın diğer kitaplarını da okumak isteyeceksiniz muhtemelen.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); bu iki linkte çok detaylı değerlendirmeler bulacaksınız.
Kitaptan:
**** Unutmayalım ki çocuklarımız bizi doğurmadılar, hatta doğurulmayı da bizden onlar talep etmediler; onları istek ve iradeleri dışında dünyaya getiren bizleriz. Bir yetişkinin çocuk sahibi olmama iradesi ve özgürlüğü vardır. Bu iradeyi kullanmayan yetişkin, doğmuş çocuğun her türlü ihtiyacını karşılamakla mükelleftir. (Sayfa, 17)
**** Koşulsuz seven ve affeden, sınırsız hoşgörüsü olan, yerleşik kabülün aksine anne-baba değil, çocuktur. Çocuk anne-babasını anne-babası ona nasıl davranırsa davransın sever ve zaten çocuğun dramı da buradadır. (Sayfa,23)
**** Bir çocuğun mutlu bir yetişkine evrilebilmesi için anne-baba olarak yapabileceğimiz tek bir şey ama tek bir şey vardır: Çocuğun kendisini değerli hissetmesini sağlamak. (Sayfa, 30)
**** Anne-babanın onayını almadan hareket edemeyen çocuk, büyüdüğünde de otorite olarak algıladığı merci her neyse onun onayı haricinde hareket etmeye ve hatta düşünmeye cesaret edemez. (Sayfa, 33)
**** Bir insanın en olumsuz, en sağlıksız yanını gösterdiği kişi, her zaman, çocuğudur. (Sayfa, 47)
**** Çocuğu neyi yemek istemediği konusunda karar hakkı tanımamanın onun kişiliğine verdiği psikolojik zararın fiziksel çoğu zarar ihtimelinden daha ciddi olduğuna inanıyorum. (Sayfa, 60)
**** İyi bir anne-baba olduğunuzun en önemli göstergesi, çocuğunuza ne kadar çok şey öğretebildiğiniz değil, çocuğunuzdan ne kadar çok şey öğrenebildiğinizdir. (Sayfa, 63)
**** Şiddet uygulanarak yetiştirilmiş bir çocuk, yeni deneyimler edinmekten korkar. Çünkü her köşede, sözde hatalar, yüzünden cezalandırma tehlikesi gizlidir. (Sayfa, 75)
**** Herhangi bir şey üretmeyen herkes çıldırır. Nitekim çıldırmış durumdalar. (Sayfa 95)
**** Kendilerine güveni zayıf ana/babalar, farkında olmadan çocuklarına da güvenemezler ve onlarda özgüven gelişmesine engel olurlar. (Sayfa, 110)
**** İnsanın ruhsal sağlığının bozulmasına yol açan, yaşanan hayal kırıklıkları değil, bu hayal kırıklıklarından dolayı duyulan acının yaşanmasının ve ifadesinin yasak olmasıdır. (Sayfa, 158)
**** Otoritenin beyanını ve perspektifini doğru bulma temayülü, çocukken bağımsız ve eleştirel düşünebilme yeteneğimizin yeterince geliştirilmemiş olmasından kaynaklanır. (Sayfa, 184)
**** Ne de olsa o  senin annen / baban…” hemen hepimizin Demokles’in kılıcı gibi boynumuzu her an altında duyduğumuz kutsal çizgidir. (Sayfa, 140)
**** Bu dünyadaki en görünmez acılar, bir çocuğun çektiği acılardır. (Sayfa 192)
**** Kitleler çocuk tacizcisini yakalayıp infaz edince çocuğun sorunları çözülmüş gibi davranırlar; halbuki çocuğun asıl tacizcisi o tacizciyi yakalayıp infaz eden kitlenin bizzat kendisidir. Kitle sadece, tacizci üzerinden kendi suçunu aklar. (Sayfa, 266)
**** İnsanın çocukluğunda çektiği acıların farkında olmaması, ileride başka çocukların çektikleri karşısında. duyarsız kalmasına neden olmaktadır. (Sayfa, 267)
Arka Kapaktan:İyi aile yoktur. Ya da paradoks şu ki iyi aile, "İyi aile yoktur" düsturuyla hareket edebilen ailedir. İnsanlar çocuk sahibi olduğunda farkında olmadan kendi çocukluğuna dair hisleri yaşar. Çocuğumuzla ilişkimiz, anne-babamızla ilişkimizin devamıdır.

Çocuğumuzla doğru bağ kurma, kendi çocukluğumuzu ve içimizdeki çocuğu tamir etmekle olur. Her insanın içinde anne, baba, çocuk vardır ve güçlü psikoloji aslında, içimizdeki çocuğun güçlü olduğu, saygı gördüğü psikolojidir.

İyi Aile Yoktur sadece anne-babalar değil, çocukluk geçirmiş ve kendisini daha iyi anlamak isteyen her yaşta insan için yazıldı.

Bu kitabın sunduğu farklı bakış açısıyla, neden acı çektiğimiz, sevilmeyi neden isteyip sevgiyi kaybettiğimizde neden üzüldüğümüz, işlerimizi neden ertelediğimiz gibi kendimize dair birçok şeyin altındaki nedeni yepyeni bir gözle, şaşkınlıkla keşfedeceksiniz.

İngiltere´de Essex Üniversitesi´nde Psikanaliz yüksek lisansı yapan, Avrupa ve Amerika´da psikoloji alanında konferanslarda tebliğler sunan ve çocukluk atölyeleriyle ebeveynlerle buluşan Nihan Kaya, yıllarca süren çalışmalarını bu kitapta derliyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.