Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Amak-I Hayal

Amak-I Hayal

AMAK-I HAYAL - Filibeki Ahmed Hilmi / PARAPSİKOLOJİ - Tasavvuf

Kırk yıl geçse okumayı düşünmeyeceğimiz bu eseri, bir dostumuzun tavsiyesi üzerine okuduk. Demek ki bizim çoğrafya da parapsikoloji konusu bu kadar akıcı ve anlaşılır olarak yazılmış diyorsunuz okuyunca. Derinliği olan ve yazılalı yüz yıldan fazla olsa da oldukça akıcı ve insana ulaşan bir eser. Paralel hayatlar, parapsikoloji, kuantum fiziği, İslam tasavvufu, ruhsal konular vb. ilginizi çekiyorsa çekinmeyin alın okuyun deriz. Bu konular hiç ilginizi çekmiyorsa üslup zor gelebilir. Bizden hatırlatması. Biz okuduk beğendik gelecek nesillerimiz okusun diye kütüphanemize koyduk. Kitabı tavsiye eden dostumuza teşekkürler.

javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); adreslerine ulaştığınızda bu farklı ve sıra dışı eser hakkında özet ve yorumlar bulacaksınız.

www.kitapokumakistermisin.com

Kitaptan :

Tuhaf ! hic varla yok bir olur mu? misal şimdi varım ama sonrasinda yok olacağım. şimdi bu ikisi nasil bir olur ki?
deli (aynali) başini çevirip kahkahayi basti:
vaayy! sen varsin ha! heyhaat.. acaba var misin?

- !!??!

Ruh ve madde alemi arasında varlığın hakiki manasını arayan Raci´nin yolu nihayet bir gün, mezarlıktaki küçük kulübesinde yaşamını sürdüren Aynalı Baba ile kesişir. Benliğini şüphe ejderhasına teslim etmek üzere olan Raci´nin kafasındaki sis perdesi, bundan sonra yavaş yavaş dağılır ve bizleri tadına doyamayacağımız heyecanlı bir yolculuğa çıkarır. Raci´nin, hayalin derinliklerinde hiçlik zirvesinden Zerdüşt´ün diyarına, Kaf ve Anka´ya, oradan da ilahi aşkın nuruna doğru yaptığı bu manevi yolculukta tasavvuf deryasının sırlarına doğru kanat çırpacaksınız.

Arka Kapaktan :

"Bu kitabı, hakikat aşkıyla yanan, akılla kavranamayacak konuları merak eden insanların zevkle okuyacağı kanaatindeyim." Filibeli Ahmed Hilmi kitabını böyle takdim ediyor okurlarına.

1865 yılında Bulgaristan´ın Filibe şehrinde dünyaya gelen Filibeli Ahmet Hilmi (1865-1913), Galatasaray Lisesi´ni bitirmiş, Düyun-u Umumiye´de memurluk yapmış, siyasi nedenlerle Beyrut, Mısır ve Libya´da kalmak zorunda kalmıştır. Çıkardığı gazeteler dönemin yöneticileri tarafından kapatılmıştır. Çeşitli gazetelerde yazılar yazan ve tasavvufla ilgilenen yazarın 40 kadar eseri vardır.

Amak-ı Hayal, 23 "fantastik" hikayeden oluşuyor. Ne var ki Ahmed Hilmi bey, tasavvufla tanıştıktan sonra kaleme aldığı bu hikayeleri çok ciddiye alıyor ve şöyle diyor:

"Okuyucularımıza sunduğumuz bu hikayeler (bunların hikaye olup olmadığı iyi düşünülmelidir) eğer beğenilirse kendimizi bahtiyar sayacağız. Zira, bu kitaba rağbet edilmesi, insanların ciddi meselelerle ilgilendiğini göstermesi bakımından çok önemli."

Ahmed Hilmi Bey´in bütün bir kitapta vermeye çalıştığı ders şu metinde gizli: "Ey avare yolcu! Yürü! Durma, yürü! Bu geçici alemin zevkleri seni Allah´a kavuşmaktan alıkoymasın. Bu eşsiz manzaraların, bu güzelliklerin hepsi yalnızca bir rüya ve hayaldir. Ey zavallı ziyaretçi!Yürü! Durma, yürü! Yürü, kendi aslına kavuş. Kemalin dereceleri bunlardır. Geçici süs ve gösterişi terk edip, yürü ki Allah´a kavuşma kadehinden içesin. Yürü ki, yokluk meydanında Allah´ın kudretini ve sırrını göresin."


Tasavvuf okumayı sevmeme rağmen kitabın kurgusunu akışını pek sevmedim galiba.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.