Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Livaneli´nin Penceresinden

Livaneli´nin Penceresinden

LİVANELİ´nin PENCERESİNDEN - Zafer Köse / Biyografi - Söyleşi

Çok yönlü sanatçı Zülfü Livaneli ile yapılan söyleşinin kitap haline getirilmesi ile ortaya çıkmış eser. Yazarı biraz daha yakından tanımak ve bu güncel sohbete dahil olmak isteyen herkese öneririz. Sıkılmadan bitirebilirsiniz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde kitap ve yazarı tanıtan metinlere göz atmanızı tavsiye ederiz.
Kitaptan: *** Batı toplumları düşünce eserleriyle, Doğu ise şiirle dönüşür. (Sayfa, 61)
*** Cumhuriyet devriminde vatan şairlerinin ciddi bir etkisi vardır. Bu şairlerden önce vatan kavramı da yoktu. Hatta 31 Mart İsyanı´nda alaylı askerler, sokakta, ´´Yaşasın Vatan´´ diye slogan atan mektepli subayları dövüp ´´Niye yaşasın Vatan diye bağırıyorsun, yaşasın padişahımız desenize´´ diyecek kadar vatan kavramından habersizdiler. (Sayfa, 64)
*** ...Reklamcılık işi, özünde insan zihnine bir saldırı niteliğindedir. (Sayfa, 89)
*** Eğer din politik sistemde bir ideoloji olarak yer alıyorsa, orada demokrasiden söz etmek mümkün değildir. (Sayfa, 94)
*** Şehir kurmaz mesela Türkler, şehir alır, gider ele geçirir. Bizim kurduğumuz şehir pek yoktur dünyada, zapt ettiklerimiz vardır. (Sayfa, 100)
*** Eskiden bu memleket adaletsizdi ama merhametliydi. Şimdi de adaletsiz ama aynı zamanda merhametsiz. (Sayfa, 161)
*** Namuslu yaşayan insanların namuslu ölmek gibi bir borcu vardır. (Sayfa, 233)
*** Eskiden entelektüel dediğimiz kişi düşünceleriyle kendi başını belaya sokardı; sürgünler, hapisler... Şimdi iktidarın yanında saf tutarak halkın başını belaya sokuyor. (Sayfa, 237)
*** Özgürlük kadar yanlış değerlendirilen, herkesin çıkarına göre yorumladığı kavram azdır sanırım. Özgürlük sorumlulukla birlikte var olabilir. Sorumsuz özgürlük bir yanılsamadır. (Sayfa, 388)
Arka Kapaktan:
“Anadolu kültürünün ağır biçimde yara aldığını söylemek zorundayız. Elbette iyileşecek bu yaralar. İyileşeceğiz. Daha önce de kendi kendimizi yaralamıştık, onların da izi tamamen silinemez; ama bu son dönemde yaratılan düşmanlıklar, duygusal bölünmeler, toplumda öncekilerden daha yaygın yaralar biçiminde ortaya çıktı. Bir daha asla hiç yaralanmamış gibi yaşayamayacağız.”

Yüzyıllar boyunca büyük kırılma anları ve sancılı dönüşümler yaşamış bir toplum. Anadolu insanının kültür dağarcığında yerini almış büyük bir sanatçı, önemli bir aydın. Kabilenin dışında kalıp onun için düşünenlerin trajedisi… Bu kitapta, Livaneli’nin penceresinden görünen Türkiye toplumunun manzarası ortaya çıkıyor.

Kapitalizmin tektipleştirdiği bir dünyada her şeye rağmen varlığını sürdüren “insan”ı arıyor Livaneli. Reklamların, gürültülü televizyonların, şaşaalı unvanların arasından geçip “düşünce”nin peşine düşüyor. “Anı yaşa” sloganlarıyla bezenmiş bir dönemde, geçmişi terk etmeden, gelecekten vazgeçmeden, toplumuyla ve devletiyle hesaplaşıyor.

Zafer Köse’nin Zülfü Livaneli ile yaptığı söyleşi, evrensel bir entelektüelin portresini sunuyor. Livaneli’nin onlarca yıldır sınanmış tavırları, iktidarlara direnmiş sözleri, eğilip bükülmeyen bir aydının düşünce dünyası… Toplumun kalbinden hayata açılan bir pencere.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.