Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Kafamda Bi̇r Tuhaflık

Kafamda Bi̇r Tuhaflık

KAFAMDA BİR TUHAFLIK - Orhan Pamuk / ROMAN

Yanlış yaşanmış ama yıllar içinde kendini bulmuş bir aşk hikayesi ile başlayan roman insan psikolojisi üzerine göndermeler yaparken öykü boyunca toplumun nasıl evrildiğini okurun gözü önüne sergiliyor. Özellikle Türk siyasetinin hangi saiklerle harekete geçtiğini, oy için siyasilerin neler yapabildiğini, insanların bir kaç metre kare toprağı ele geçirmek için neler yapabileceğini hayretle okuyacaksınız. Bir döneme şahit olacağınız roman usta yazarın akıcı kalemi ile okuru sayfalarının içine alıyor.
javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); bağlantılarında kitap ile ilgili çok daha fazla detay bilgiye sahip olabilirsiniz.
Kitaptan:
*** ...Ezber hem çocuğun hafızasını geliştirir, hem de ona büyüklerine saygı duymayı öğretir. (Sayfa, 73)
*** İnsan şehirde kalabalık içinde yalnız olabilirdi ve şehri şehir yapan şey de zaten kalabalık içinde insanın kafasındaki tuhaflığı saklayabilme imkânıydı. (Sayfa, 98)
*** Arabasının vitrinine veya simit kutusuna sattığı malın adını çarpık çurpuk harflerle yazan satıcının hiçbir geleceği olmadığına inanırdı Mevlut. (Sayfa, 109)
*** ...Şeref meselesi gibi laflar aslında insanların birbirlerini gönül rahatlığıyla öldürmeleri için icat edilmiş bahanelerdir. (Sayfa, 211)
*** ...´´Allah´lı kız adı olmaz!´´ dedi Mevlut. Kitaba göre kızlar en fazla Hazreti Muhammed´in kızlarının adlarını alabilirlermiş. (Sayfa, 213)
*** Mutluysan başkalarının da mutlu olmasını istersin. (Sayfa, 413)

Arka Kapaktan:"Kafamda Bir Tuhaflık" hem bir aşk hikâyesi hem de modern bir destan. Orhan Pamuk’un üzerinde altı yıl çalıştığı roman, bozacı Mevlut ile üç yıl aşk mektupları yazdığı sevgilisinin İstanbul’daki hayatlarını hikâye ediyor.


1969 ile 2012 arasında, kırk yılı aşkın bir süre Mevlut, İstanbul sokaklarında yoğurtçuluk, pilavcılık, otopark bekçiliği gibi pek çok iş yapar. Bir yandan sokakların çeşit çeşit insanla dolmasını, şehrin büyük bölümünün yıkılıp yeniden inşa edilmesini, Anadolu’dan gelip zengin olanları izler; diğer yandan ülkenin içinden geçtiği dönüşümlere, siyasi çatışmalara, darbelere tanık olur. Onu başkalarından farklı kılan şeyin, kafasındaki tuhaflığın kaynağını hep merak eder. Ama kış akşamları boza satmaktan ve sevgilisinin aslında kim olduğunu düşünmekten hiç vazgeçmez.

Aşkta insanın niyeti mi daha önemlidir, kısmeti mi? Mutluluk veya mutsuzluğumuz bizim seçimlerimize mi bağlıdır, yoksa bizim dışımızda mı gelişip başımıza gelirler?

"Kafamda Bir Tuhaflık" bu sorulara cevap ararken aile hayatıyla şehir hayatının çatışmasını, kadınların ev içlerindeki öfke ve çaresizliklerini resmediyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.