Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İ̇yi̇ Toplum Yoktur

İ̇yi̇ Toplum Yoktur

İYİ TOPLUM YOKTUR - Nihan Kaya / SOSYOLOJİ

Yazar ile ´´ İyi Aile Yoktur´´ isimli kitabını okuyarak tanıştık. O kitabında ki etkili üslubu ve dikkat çekici tespitleri ister istemez bu kitabına yönlendirdi bizi. İyi Aile Yoktur çocuk üzerine yoğunlaşmışken, İyi Toplum Yoktur isimli çalışması kadının dünyasına yönelik kurgulanmış. Çok çarpıcı hatta bazen sivri üslubu okuru rahatsız etse de zaten bunun için okumalar yapmıyor muyuz? Sıra dışı bir şeyler okumak isteyenlere öncelikle öneririz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); adreslerinde çok sayıda okur yorumu size yazar ve kitapları hakkında daha derin bilgiler verebilir. javascript:ntrTemp(); adresinde ise yazar ile yapılan söyleşiyi okumanızda yarar olacaktır.
Arka Kapaktan:Nihan Kaya, çok ses getiren kitabı İyi Aile Yoktur’dan sonra, hiç farkında olmadan topluma uygun hâle getiriliş biçimlerimizi ve bu mekanizmanın hem toplumun hem de bireyin gerçekten var olabilmesini nasıl engellediğini anlatıyor. İyi Aile Yoktur’un devam kitabı olan İyi Toplum Yoktur, sünnet, nikâh, düğün, kına gibi törenlerin bize anlatılandan çok başka amaçlara dayandığını, her törenin aslında bir kurban etme töreni olduğunu savunurken, yine ezber bozuyor, doğru bildiğimiz inanışlarımızı altüst ediyor.
İnsanın en önemli aynası cinselliğidir. Aynı şekilde toplumlar da cinsiyet ve cinsellik üzerinden şekillenirler nitekim, bu ikisi aslında aynı şeydir. Toplumun, bireyleri kendi uzantısına dönüştürebilmesi için, kadınlık ve erkeklik algısı yaratılır, bu algı törenlerle pekiştirilir. Varlığından bir şekilde haberdar olduğumuz ve kanıksadığımız her tören, bizi topluma kurban eder ve toplumu da ölü, işlevsiz kılar.
Törenlere verdiğimiz anlam, kendimize verdiğimiz anlamı ve hayatımızın kontrolünün kimin elinde olduğunu belirlemektedir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.