Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Yalom Seçkisi

Yalom Seçkisi

YALOM SEÇKİSİ - Irvin D. Yalom / Psikoloji

Küçük yaşlardan beri okumaya düşkün olan Psikiyatr doktor Irvin D. Yalom gerek edebiyat gerekse insan psikolojiisi üzerine çok sayıda makale, ders kitabı ve roman kaleme almıştır. Oğlu Ben Yalom tarafından derlenen Irvin D. Yalom seçkisi en çarpıcı yazılarını okurların dikkatine sunuyor. Doktor yazarın daha önce kitaplarını okuyup beğenen kitap severlerin bu kitaba da zaman ayırmaları gerektiğini düşünüyoruz. Yıllar boyunca yazdığı eserlerden yapılan seçimler daha çok psikitaristler, psikiyatri öğrencilerine yönelik derlemelerden oluşmuş. Bundan dolayı kitap bu alanda eğitimli ya da çok çok ilgili olan okurlara daha çok hitap etmekte.
javascript:ntrTemp(); linkinde yazarın biyografisini bulacaksınız. javascript:ntrTemp(); linkinde ise çok sayıda kitapla ilgili değerlendirmeler bulabilirsiniz.
Kitaptan: *** Özgecilik: başka iyileştirme sistemlerinde saygı gören bir terapötik faktördür. Örneğin ilkel kültürlerde, sorunlu bir kişiye genelede bir ziyafet hazırlama ya da toplum için bir tür hizmet etme görevi verilir.
*** ...San Quentin Hapishanesi´ndeki efsanevi kişiliklerden Müdür Duffy, bir keresinde bir kişiye yardım etmenin en iyi yolu onun size yardım etmesine izin vermek olduğunu öne sürmüştü. İnsanlar ihtiyaç duyulmaya ve faydalı olmaya ihtiyaç duyarlar. (Sayfa, 29)
*** Terapistin hedefi, hastalara şu temel öncüllerden birini, birkaçını ya da hepsini kabul ettikleri noktaya kadar rehberlik etmektir.
1.Kendim için yarattığım dünyayı sadece ben değiştirebilirim.
2.Değişmek tehlikeli değildir.
3.Gerçekten istediğim şeye ulaşmak için değişmek zorundayım.
4.Değişebilirim. Bunu yapabilirim. (Sayfa, 89)
*** Kişi çocukları tarafından hatırlandığı sürece varlığını sürdürür. (Sayfa, 227)
*** Dostoyevski ile Tolstoy´un eşsiz dünyalarına daldığımda ise bugün hâla neredeyse dindar bir bağnazlıkla taşıdığım o güçlü inanca sahip oldum: Bir insanın bu hayatta yapabileceği en iyi şey iyi bir roman yazmaktır. (Sayfa, 355)
*** İnsanlar hakkında güzel bir şeyler söylemeyeceksen hiçbir şey söyleme daha iyi. (Sayfa, 370)
*** Sorumlu kelimesi birkaç farklı şekilde kullanılabilir ancak ben Sartre´nin tanımını tercih ediyorum: Sorumlu olmak, her birimizin kendi yaşam tasarımımızın ´yazarı oması´ demek. (Sayfa, 403)
*** Ben hayatın asla gelecekteki bir tür yaşam uğruna değiştirilmemesi, bastırlmaması gerektiğini öğütlüyorum. Ölümsüz olan, bu hayattır, bu andır. (Sayfa, 475)
*** Ne mutlu işini seven insana. (Sayfa, 510)Arka Kapaktan:
Günübirlik Hayatlar ve Bir Psikiyatristin Anıları gibi çoksatan kitapların yanı sıra psikoterapi alanında klasikleşen Varoluşçu Psikoterapi ile Grup Psikoterapisinin Teori ve Pratiği yapıtlarının da yazarı olan Yalom’un dönemsel çalışmalarından örnek seçkilerden oluşan Yalom Seçkisi, yazı ve psikoterapi sanatı üzerine baş döndürücü yeni kişisel deneyimleri de paylaşıyor.

Irvin D. Yalom’un kuramsal ve edebi çalışmalarından müstesna parçaların incelendiği bu seçkide, Yalom’un yazılarının çeşitliliğini, aydınlatıcı vaka çalışmalarından kuramsal modellere ve tabii ki edebiyata kadar değişen parçalar halinde deneyimleyeceksiniz. Yalom’un grup terapisi ile varoluşçu terapi alanlarında referans kitap haline gelen eserlerinden özenle hazırlanmış metinlerin yer aldığı bu çalışma, yazarın edebiyat ile psikoterapi arasındaki ilişkiyi sarsıcı bir şekilde aktardığı örnekleri de içeriyor. Dr. Yalom, Yalom Seçkisi için bir giriş yazısı kaleme almanın yanı sıra her bölüme özel kısa notlar ve anlatı üzerine üç yeni makale yazmıştır.

Gerek edebiyat gerekse edebiyat dışı yazılarında Yalom, insan doğasını keşfetmek ve gerçek ile hayal olan arasındaki çizgiyi fark etmenin her zaman kolay olmadığını gözler önüne sermek için psikoterapi merceğinden yararlanıyor. Yalom’u, kariyerinin başından beri bu minvalde ilerlemeye sevk eden şey, anlatıya olan bitmez tükenmez ilgisidir ki Yalom Seçkisi’ndeki metinleri birbirine bağlayan da bu tutkudur. Pek çok farklı deneyimin bu kitabın nüvesini oluşturması muhtemeldir. Aslında bakarsanız Yalom Seçkisi’nin zenginliği de buradadır. Yalom’un daha ziyade klinik metinlerini okuyanlar, onun kurgusal çalışmalarından kendini alamayacak; uzman olmayan okurlar ise psikoterapi uygulamaları hakkında daha fazla bilgi ve anlayış kazanacaktır. Yapılması gereken tek şey, bu ustayı takip etmek…

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.