Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Savaşçı

Savaşçı

SAVAŞÇI - Doğan Cüceloğlu / KİŞİSEL GELİŞİM - Psikoloji

Her yönü ile donanımlı bir insanın elinde çıkmış gerçek bir başucu kitabı. Okuyunca çok ama çok şey kazanacaksınız, okumadınızsa kayıplarınız büyük okuduğunuzda ´Keşke daha önce okusaymışım´ diyeceğiniz bir başucu eseri. Daha fazla söze gerek yok. Doğan Hocam; ´İyi ki varsın, iyi ki kitaplarını yazıp, maddi ve manevi hayatlarımıza katkıda bulundun. Teşekkürler.

Bu arada bu kitabı okumamızı öneren dosta da ayrıca teşekkür ederiz. Bir teşekkür de Sistem Yayıncılığa...

blog.milliyet.com.tr/savasci/Blog/ Savaşçı ile ilgili daha detay bir değerlendirme okuyabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); burayı tıkladığınız da ise özet ve ana fikri hakkında bilgi edineceksiniz.·https://www.facebook.com/pages/Kitap-Okumak-‰C4‰B0ster-misin/327927040637181

· https://twitter.com/kitap_okumak

Kitaptan:

***Ölüm bizi bekliyor ve içinde yaşadığımız şu an bizim bu dünyadaki son günümüz olabilir. Ben buna savaş diyorum, çünkü bir mücadeledir. Birçok insan bir eylemden diğerine hiçbir mücadele göstermeden geçer. Ama, bir savaşçı, her eylemi dikkatle inceler, çünkü o eylem onun bu dünyadaki son eylemi olabilir. ...Savaşçı, bu dünyadaki son savaşına gerekli saygıyı gösterir. Bu son savaşı, onun yapabileceğinin en iyisini temsil etmeli. Böylesi daha mutluluk vericidir. İnsanın korkusunu giderir.

***Bir insan ancak kişisel bütünlüğü kadar kendisidir. Kendisi olmayan insanın etkileme gücü de yoktur.

***Hepimiz özü sözü doğru insana güveniriz ve onun dediğine inanırız. İki birey arasındaki ilişkide, ailede, şirkette, toplumda özü sözü doğru insan, yani kişisel bütünlük içinde olan insan daha etkilidir. Kişisel bütünlük içinde olmayan insan kendi gücünü yok eder.

***Savaşçı her şeyin üstesinden gelinmesi gereken bir öğrenme fırsatı olarak görürken, sıradan insan herşeyi ya şükredilecek ya da küfredilecek bir şey olarak görür.

***İnsanın kaçamayacağı en büyük otorite kendi vicdanıdır.

Sıradan bir insan olmaktan uzaklaştıkça, sıradan insanlar arasında kendinizi yalnız hissedersiniz.

Siz sadece diğer insanlarla beraber yaşamıyorsunuz; kendinizle de sürekli beraber yaşıyorsunuz. Sıradan insanları sizden uzaklaştıran süreç, sizi kendinize yakın getirecek olan süreçtir.

Savaşçı gibi yaşamak, muhteşem bir başarıdır. Sıradan insanın ha deyince omuzlayacağı bir şey değildir.

Kişisel bütünlük içinde olmayan insan kendisini sürekli zehirliyor demektir.

Bir insanın en önemli ilişkisi onun kendisiyle olan ilişkisidir.

Arka Kapaktan :

E.E..Cummings der ki; Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada,kendin olarak kalabilmek,dünyanın en zor savaşını vermek demektir.Bu savaş bir başladı mı,artık hiç bitmez!...Anlamlı ve coşkulu bir yaşam için SAVAŞÇI kitabında böyle bir savaştan söz ediyoruz.Söz ediyorum değil,söz ediyoruz;çünkü kitabı Arif Bey´le beraber oluşturduk.

Arif Bey kimdir?
Arif Bey, bu kitapta benimle konuşan bir sınıf öğretmeni. O beni bulmadı, aslında ben onu buldum. Uzun zamandır öğretmenlere ulaşmak, onlarla bir diyalog başlatmak gereksinmesi duyuyordum. Arif Bey´i böyle bir aryışın sonucunda buldum.

Arif Bey´in yüreğinde sıkıntı var. Çabalıyor. Anlamak istiyor, yapmak istiyor. Destek bulamıyor. Ve yalnız!...
- Doğan Cüceloğlu-