Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Dorıan Gray´in Portresi̇

Dorıan Gray´in Portresi̇

DORIAN GRAY´in PORTRESİ - Oscar Wilde / ROMAN

Çok sayıda çocuklara yönelik hikaye ve masalları olan yazarın tek romanı olan bu çalışma çok farklı konusu ile öne çıkmakta. Güzelliğini kaybetmek istemeyen Dorian Gray isimli kahramanımız, şeytan ile anlaşma yaparak, kendisi her zaman genç kalırken, kendisinin resmedildiği tablo her geçen gün yaşlanmakta ve çirkinleşmekte. Üç kahramanın arasında gelişen olaylar ve konuşmalar derin felsefi göndermeler yapmakta. Farklı konularda roman okumak isteyenlere tavsiye edilir.
javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); tıklarsanız iki bloggerın eser üzerine yaptıkları yorumları okuyabilirsiniz.
Kitaptan: ***. Kendimizdeki kusurları başkalarında görmeye hiçbirimiz dayanamayız.
*** “Sahiden kötü bir etkiniz mi var, Lord Henry? Basil’in söylediği kadar kötü bir etki mi?”

“İyi etki diye bir şey yoktur, Bay Gray. Her etki ahlaka aykırıdır; bilimsel bir bakış açısıyla ahlaka aykırıdır.”

“Neden?”

“Çünkü bir insanı etkilemek ona kendi ruhunu vermektir. O, artık kendi doğal düşünceleri ile düşünemez ya da kendi doğal tutkuları ile yanmaz. Erdemleri onun için gerçek değildir artık. Günahları, eğer günah diye bir şey varsa, ödünç alınmıştır. Başka birinin müziğinin yankısına, ona yazılmamış bir rolün oyuncusuna dönüşürler.

Arka Kapaktan:Ressam Basil Hallward, güzelliği karşısında büyülendiği genç Dorian Gray’in bir portresini yapar. Ressamın evinde Lord Henry Wotton’la tanışan Dorian, hayatta izlemeye değer tek şeyin güzellik olduğunu savunan Lord Henry’nin görüşlerine hayran kalır. Ama güzelliğinin bir gün solup gideceğinin farkına varınca kendisinin değil, portresinin yaşlanmasını diler. Dorian’ın büyük sırrını, portredeki değişimi sadece Basil fark edecektir...


Oscar Wilde’ın tek romanı Dorian Gray’in Portresi 1891’de yılında yayımlandığında, ahlaksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tep­kiyle karşılandı. Dorian Gray’in kendini yıkıma sürüklemesi bile, yapıtın eleştirmenlerce ahlaksızlıkla suçlanmasını engellemedi. Wilde ise ısrarla, ahlaki bir sonu olsa da sanatın özünde ahlakdışı olduğunu vurguladı ve herkesin Dorian Gray’de kendi günahını göreceğini tekrarladı.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.