Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Mürebbiye

Mürebbiye

MÜREBBİYE - Stefan Zweig / Roman

Stefan Zweig´in çok sayıda novellasından biri. Aşk duygusu etrafında dolaşan dört öyküden oluşmakta. Özellikle ´´Geç Ödenen Borç´´ başlıklı öykü için bu kitaba zaman ayırmaya değecektir. Yazarın eserleri ile daha önce tanışmış olanlar zaten okuyacaktır. Hiç okumamış kitap severler için iyi bir başlangıç olabilir ´Mürebbiye´.
javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); tıkladığınızda Mürebbiye hakkında iki yorumu bulacaksınız.
Kitaptan:**** İki hafta boyunca mutfağı, çamaşırı, yapılacak ziyaretleri, gündelik işleri düşünmemek; sürekli anne, büyükanne, ev kadını, başhekim eşi değil de, kendim olmak bana iyi gelecekti. (Sayfa, 32)
**** Fakat bir keresinde bir sigara izmaritini fırlatıp attığında kutsal bir nesneymiş gibi yerden aldık ve ikşye böldük, bir parçası senin, bir parçası benim oldu. Ve bu çocukça putperestliği onunla ilişkili herşeye aktardık. (Sayfa, 43)
**** Öne eğik yorgun başına destek vermek için dirseklerini masaya dayamıştı; bu gündelik bi yorgunluk değil, hayat yorgunluğuydu. (Sayfa, 52)
**** Yürek her zaman kendini kandırmaya eğilimli olduğunda o da ününün yaygınlığına inanıp kuşkuyu bıraktı. (Sayfa, 55)
**** İnsana mutluluk kadar sağlık katan bir şey yoktur ve en büyük mutluluk da bir başka insanı mutlu etmektir. (Sayfa, 57)
**** Her şey canımı yakıyordu, bütün seslerin dikenleri vardı, bütün nesneler ateş almış gibiydi ve gözüme ilişen her şey tutuşuyordu sanki. (Sayfa, 65)
Arka Kapaktan:
Mürebbiyeleri katı bir ahlak anlayışının kurbanı olurken, yetişkin dünyasının gaddarlığıyla tanışan iki masum çocuk; Como gölü kıyısındaki bir otelin dingin ortamında gözüne kestirdiği bir genç kıza imzasız aşk mektupları yazarak zalimce bir oyuna girişen görmüş geçirmiş beyefendi; Tirol Alplerinde küçük bir lokantada gençliğinin platonik aşkıyla karşılaşan, artık düşkün ve yaşlı olan bu adama yıllar öncesinden duyduğu gönül borcunu ödeme fırsatı bulan evli bir kadın; bir genç kızın yarı histerik şefkat arayışında ifadesini bulan susuzluktan kurumuş toprak ve sıkıntılı yağmur bekleyişi. Zweig bu öykü derlemesinde, dönüştürücü deneyimleri sağlam anlatılara dönüştürmekteki ustalığıyla yine insanın kusurlarını, özlemlerini, karşılaştığı engelleyici durumları empatiyle çözümlüyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.