Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Odamda Yolculuk

Odamda Yolculuk

ODAMDA YOLCULUK - Xavier de Maistre / ROMAN

42 günlük oda hapsi cezası süresince kendi iç dünyasına yolculuk yapan yazarın kendini tanıma yolculuğuna şahit olacaksınız. 1794´lü yıllarda kaleme aldığı bu kısa romanda 36 adımdan oluşan odasını okura tanıtırken ne kadar zengin bir iç dünyası olduğunu görüyorsunuz. Çok akıcı bir dili olmasa da farklı şeyler okumak isteyen kitap severlere önerebiliriz.
javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); linklerinde romanı okuduktan sonra üzerine değerlendirmeler yapan iki farklı okurun bloglarına göz atmak isteyebilirsiniz.
Arka Kapaktan:
Dünyanın gizli saklı köşelerini, cennet mekânlarını ve zorlu güzergâhlarını dolaşan yolcuları şaşırtacak, genellikle küçümsenen ve göz ardı edilen bir coğrafyanın ilk gezi rehberini yazmıştır Xavier de Maistre: Odamda Yolculuk.
Çevresi otuz altı adımdan ibaret ‘kocaman’ odasında kırk iki günlük zorunlu bir hapse mahkûm edilen 18. yüzyıl sonu yazarlarından Xavier de Maistre, tutsaklığını ironik bir özgürlük metnine dönüştürmeyi becererek edebiyat tarihine geçmiştir. Kendisini kısıtlayan dış koşullara inat, insanın kendi bedeniyle ruhunu birbirinden ayrıştırmasının mümkün olduğunu öne sürer Maistre; ruhunu istediği her yere, görmeyi arzuladığı her türlü güzelliğe gönderebilmekle birlikte, bedeninin bu yolculukta karşılaştığı yataktan koltuğa, masadan duvarlarda asılı tablolara kadar odanın topografyasını da ayrıntılı biçimde anlatmaktan geri kalmaz.
Bir yolcunun özgürlüğünü esaret altında bile hissedebilenlerin gayet iyi anlayacağı metinlerden biridir Odamda Yolculuk.

“Gerçekten de, herkesten gizlenerek çekilebileceği küçücük bir odası bile olamayacak kadar bahtsız, terk edilmiş olabilir mi insan? İşte, yolculuğun bütün hazırlığı bundan ibaret.”

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.