Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Kötülüğün Sıradanlığı

Kötülüğün Sıradanlığı

KÖTÜLÜĞÜN SIRADANLIĞI - Hannah Arendt / SOSYOLOJİ, Siyaset Bilim

2. Dünya savaşı başlarken Nazi Almanya´sında Yahudilere karşı başta yöneticiler olmak üzere tüm halk tarafından başlatılan nefret suçlarını ve acımasız soykırım kötülüğünü irdelemekte. Nazi subayı Adolf Eichmann´ın duruşmalarına gözlemci olarak katılmış ve bu sürecin sonunda ´´kötülüğün sıradanlığı´´ kavramını ortaya koymuştur. Kötülüğün sıradanlaşmasının temel nedeni olarak insanların ´fikirsizliği´ olduğu tespitinde bulunmuş. Sosyoloji/siyaset üzerine okuma yapmak isteyenlere önerilir. Keşke kötülüğün sıradanlığı kavramı istisnasız toplumun tüm kesimi tarafında özümsenmiş olsa ve bu eser tüm evlerde bulunsaymış demeden edemiyor insan. javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); yazar ve kötülüğün sıradanlığı kavramı üzerine gelişen filmleri izleyebilirsiniz. Özellikle Nüremberg Duruşması isimli film izlenebilir.
.javascript:ntrTemp(); adresini ziyaret ettiğinizde yazar ve kitabı ile ilgili yorumu bulabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); bu linkte de yine ´Kötülüğün Sıradınlığı´ hakkında bir araştırma makalesini okuyabilirsiniz.
Arka Kapaktan:
Yahudi soykırımı nasıl oldu? Neden oldu? Neden Yahudiler? Neden Almanlar? Diğer devletlerin rolü neydi? Müttefikler bundan ne ölçüde sorumluydu? Yahudi liderler kendi insanlarının sonunu hazırlayanlarla işbirliği yapmaya nasıl yanaşmışlardı? Yahudiler neden kendi ayaklarıyla ölüme gitmişlerdi? Ülkemizde özellikle totalitarizm üzerine çalışmalarıyla tanınan ünlü Alman filozof ve siyaset bilimci Hannah Arendt bu sorular doğrultusunda, Nazi Almanyası döneminde milyonlarca Yahudinin toplama kamplarına, ölüme gönderilmesinden sorumlu SS yetkilisi Karl Adolf Eichmann´ın Kudüs´teki yargı sürecini ele alıyor.

Yahudi soykırımının mimarı olarak sunulan Adolf Eichmann´ın sadist bir canavardan ziyade, normal, hatta korkutucu derecede normal bir insan olduğuna dikkat çeken Arendt, özellikle düşünme ve muhakeme yetisinin kaybolmasıyla birlikte kötülüğün nasıl sıradanlaştığını vurguluyor. Eichmann duruşmasından yola çıkarak, insanlık tarihinin dönüm noktalarından birini ve bu dönemde yaşanan toptan ahlaki çöküşü gözler önüne seriyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.