Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Ebeveynlerle Sohbet

Ebeveynlerle Sohbet

EBEVEYNLERLE SOHBET - D.W.Winnicott / Çocuk Eğitimi

Yeni anne baba olanlar için başvurulacak kaynaklardan biri olabilir. Pediatrist ve çocuk psikoloğu olan tıp doktoru yazar ebeveynlere çocuk eğitimi üzerine kendi tecrübelerini ve tavsiyelerini aktarmakta ancak bunu talimatlar halinde yapmıyor. Aksine çocuğun eğitiminde öncelikli sorumluluğun anne babalarda olduğunu hatırlatıyor. Özellikle annelerin kendi duygularına ve içgüdülerine sırt çevirmemelerini salık vermekte. Bazı bölümlerde tekrarlar olsa da çocuk eğitiminde kaynak arayanlara önerilebilir.
javascript:ntrTemp(); linkinde bu değerli çalışmayı okuduktan sonra görüşlerini detaylı bir şekilde paylaşan okurun blogunu ziyaret ettiğinizde daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); burada ise birkaç okurun kısa kısa değerlendirmeleri size fikir verebilir.
Kitaptan:*** İnsanlara kendi iyilikleri için bile olsa bir düşünceyi aşılamaya çalışmak onları aşağılmak demektir. (Sayfa, 2)
*** Ancak çocuklarımız kendi başlarına var olabilirlerse siz de olabilirsiniz. (Sayfa, 60)
*** Annenin temel görevi hayatta kalmaktır. (Sayfa, 61)
*** İnsanların hayal kurarak yaşayabilmeleri için özgür olmaları gerekir. Özgürlük, insanların içindeki en iyiyi ortaya çıkaran temel unsurdur.(Sayfa, 68)
*** Aslında yaşamın kendisi korunaklı alanlardan çıkılan, yeni riskler alınan, yeni ve heyecan verici meydan okumalarla karşı karşıya kalınan uzun bir yoldur. (Sayfa, 88)
*** Birçok insan, en iyileri bile, zaman zaman ya da her zaman kendini biraz deprsesif hisseder. Belli belirsiz bir suçluluk duygusu yaşarlar ve sorumlukları onları kaygılandırır. Çocuğun evdeki canlılığı ise her zaman bir ilaçtır. (Sayfa, 88)
*** Öngörülebilen, başka bir deyişle sabit tutulabilen fiziksel koşullar var olduğu sürece çocuklar, ebeveynlerin ilişkisinde yaşanan bazı gerilimlere dayanabilirler, çünkü onlar için ebeveynlerinin ne olursa olsun orada olmaları, hayatta olmaları ve duyguları olması iyi bir şeydir. Bununla birlikte, ebeveynleri birbirleri ile sakin bir ilişki içinde olan küçük çocukların büyüme sürecinin çok daha kolaylıkla gerçekleşeceği de doğrudur. (Sayfa, 94)
*** Güvenilir bir şekilde varlığımızı hissettirerek ve kendimizle tutarlı olarak, bebeğe katı olmayan, canlı ve insani bir istikrar sunarız, bu da bebeğin kendini güvende hissetmesini sağlar. İşte bebeğin büyümesini sağlayan, içselleştirip taklit edebileceği şey budur.
*** Eğer annelere ne yapacakları söylenirse, çok geçmeden zihinleri karışır ve her şeyden önemlisi neyin doğru neyin yanlış olduğunu tam olarak bilmeksizin harekete geçebilme becerilerini kaybederler. Kendilerini kolayca yetersiz hissederler. Her şey için kitaba bakmak ya da radyo dinlemek zorunda kalırlarsa doğru şeyleri yapsalar bile hep çok geç kalmış olacaklardır, çünkü doğru olan derhal yapılmalıdır. Tam olarak doğru zamanda harekete geçmek, deyim yerindeyse hareket sadece sezgisel veya içgüdüsel ise mümkün olabilir.
*** İnsan doğasının derinlerinde gizli kalan çok şey vardır ve ben kendisi için her şey çok basit ve pürüzsüz olan, tüm cevapları bilen, hiç tereddüt yaşamayan bir annenin çocuğu olmak yerine insan olmaya ilişkin tüm içsel çatışmalara sahip bir annenin çocuğu olmayı tercih ederim.
*** Büyümek, çocuk için her zaman baldan tatlı olmayabilir, ama anne için hemen her zaman acıdır.
*** Çocuklarımız için tutarlı ve öngörülebilir olmak için kendimiz olmamız gerekir. Kendimiz olduğumuzda çocuklarımız bizi tanıyabilirler. Rol yapıyorsak bir gün mutlaka makyajsız yakalanırız ve gerçek kişiliğimiz ortaya çıkar. (Sayfa, 94)
*** Benim meselem öğretmeden öğretmenin bir yolunu bulmak. Öğretileni öğrenmenin değeri sınırlıdır. (Sayfa, 94)
Arka Kapaktan:En bilinen psikanalistlerden biri olan, Britanya Psikanaliz Cemiyeti üyesi D.W. Winnicott bu kitabında çocuk yetiştirmenin duygusal ve psikolojik yanlarına ışık tutuyor. Özellikle "nesne ilişkileri" alanındaki çalışmalarıyla bilinen İngiliz pediyatrist ve psikanalist D.W. Winnicott, psikanalizde olduğu gibi çocuk psikiyatrisi ve çocuk gelişimi alanlarında da önemli çalışmalara imza atmıştır. Bebek bakımına çocuk psikolojisi disipliniyle yaklaşan Ebeveynlerle Sohbet isimli bu kitap ise Winnicott´un 1955 yılından itibaren yaptığı tüm radyo konuşmalarını içeriyor. Bu kitapta ebeveynlerin, çocuk yetiştirirken karşılaştıkları problemlere dair verdiği örnekler, Winnicott´un sunduğu yorumlarla derinlik kazanıyor. Winnicott böylece çocuk yetiştirmenin psikolojik yönlerini olduğu kadar, ebeveynlerin psikolojisini de ele alarak ebeveynlerde görülen suçluluk duygusunun ve annelerin çocuklarından zaman zaman sıkıntı duymasının doğal tepkiler olduğuna dikkat çekerek ebeveynlerin içgüdülerine güvenmelerini sağlamayı amaçlıyor. Winnicott, Ebeveynlerle Sohbet´te ebeveynlerin verdiği örnekler üzerine yaptığı yorumlarda eğitici bir üsluba yer vermekten sakınarak, üvey ebeveynlik kavramı, bebeklerin parmak ya da kumaş parçası emmeleri, kıskançlık, hayır diyebilmek, annelerin sıkıntıları ve suçluluk duygusu, çocukta doğru ve yanlış algısının gelişimi ve güvenin oluşturulması gibi konuların üzerinde duruyor ve böylece çocuk psikolojisi çalışmalarına da hatırı sayılır bir katkıda bulunuyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.