Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Ebeveynlerle Sohbet

Ebeveynlerle Sohbet

EBEVEYNLERLE SOHBET - D.W.Winnicott / ÇOCUK EĞİTİMİ

Yeni anne baba olanlar için başvurulacak kaynaklardan biri olabilir. Pediatrist ve çocuk psikoloğu olan tıp doktoru yazar ebeveynlere çocuk eğitimi üzerine kendi tecrübelerini ve tavsiyelerini aktarmakta ancak bunu talimatlar halinde yapmıyor. Aksine çocuğun eğitiminde öncelikli sorumluluğun anne babalarda olduğunu hatırlatıyor. Özellikle annelerin kendi duygularına ve içgüdülerine sırt çevirmemelerini salık vermekte. Bazı bölümlerde tekrarlar olsa da çocuk eğitiminde kaynak arayanlara önerilebilir.
javascript:ntrTemp(); linkinde bu değerli çalışmayı okuduktan sonra görüşlerini detaylı bir şekilde paylaşan okurun blogunu ziyaret ettiğinizde daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.
Arka Kapaktan:En bilinen psikanalistlerden biri olan, Britanya Psikanaliz Cemiyeti üyesi D.W. Winnicott bu kitabında çocuk yetiştirmenin duygusal ve psikolojik yanlarına ışık tutuyor. Özellikle "nesne ilişkileri" alanındaki çalışmalarıyla bilinen İngiliz pediyatrist ve psikanalist D.W. Winnicott, psikanalizde olduğu gibi çocuk psikiyatrisi ve çocuk gelişimi alanlarında da önemli çalışmalara imza atmıştır. Bebek bakımına çocuk psikolojisi disipliniyle yaklaşan Ebeveynlerle Sohbet isimli bu kitap ise Winnicott´un 1955 yılından itibaren yaptığı tüm radyo konuşmalarını içeriyor. Bu kitapta ebeveynlerin, çocuk yetiştirirken karşılaştıkları problemlere dair verdiği örnekler, Winnicott´un sunduğu yorumlarla derinlik kazanıyor. Winnicott böylece çocuk yetiştirmenin psikolojik yönlerini olduğu kadar, ebeveynlerin psikolojisini de ele alarak ebeveynlerde görülen suçluluk duygusunun ve annelerin çocuklarından zaman zaman sıkıntı duymasının doğal tepkiler olduğuna dikkat çekerek ebeveynlerin içgüdülerine güvenmelerini sağlamayı amaçlıyor. Winnicott, Ebeveynlerle Sohbet´te ebeveynlerin verdiği örnekler üzerine yaptığı yorumlarda eğitici bir üsluba yer vermekten sakınarak, üvey ebeveynlik kavramı, bebeklerin parmak ya da kumaş parçası emmeleri, kıskançlık, hayır diyebilmek, annelerin sıkıntıları ve suçluluk duygusu, çocukta doğru ve yanlış algısının gelişimi ve güvenin oluşturulması gibi konuların üzerinde duruyor ve böylece çocuk psikolojisi çalışmalarına da hatırı sayılır bir katkıda bulunuyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.