Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Bunu Herkes Bilir

Bunu Herkes Bilir

BUNU HERKES BİLİR - Emrah Safa Gürkan / TARİH

Bilim insanı olan yazarımız bir çok mecrada paylaştığı tarih sohbet ve yazılarını bu kitapta toplamaya çalışmış. ´´Olmaz Öyle Saçma Tarih´´ isimli video sohbetlerini daha önce izlemiş olanlar duraksamadan eseri alıp okuyacaklardır. Sonunda kaynakçası olan kitap tarihte bildiğiniz veya bilmediğiniz bir çok konuya farklı bakış açıları getirmekte. Tarihle ilgilenenler başta tüm kitap severlere önerilir.
javascript:ntrTemp(); adresinde çok sayıda okur değerlendirmesi bulabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); linkinde yazar ile kitap hakkında yapılan bir sohbeti okuyabilirsiniz.
Kitaptan: *** Yapılan araştırmalar. bir işte derinlik kazanan insanların, diğer kaliteli işleri de daha rahata kavradığını gösteriyor. (Sayfa,3)
*** Onyedinci ve onsekizinci yüzyıllarda iktidar, kendi içinde belirli bir disiplini ve rasyonel bir işleyişi olan profesyonel idarecelerin olacak; sultanlar ise ´´Zılhullahi Fi´l-alem´´, yani Allah´ın yeryüzündeki gölgesi niteliğinde bir sembole dönüşeceklerdi. (Sayfa, 16)
*** Sabri Ülgener´e göre, ´´ağalık ve efendilik bilinci´´nin hakim olduğu Osmanlı toplumu iktisadi saiklerle yaşamamaktadır ve ğarayı bir ihtişam aracı olarak gördüğü için yatırımdan çok lüks tüketime yönelmiştir. (Sayfa, 102)
*** Türkiye´nin istikrarını ve demokrasisini sekteye uğratan müdahelelerdeki iç dinamikleri anlamadan, suçu sadece dışarıda arayan bir yaklaşımın sıkıntılarımızı çözmeyeceği aşikâr. (Sayfa, 167)
*** Tarihi bilginin kaynağına inmek de tek başına yeterli değil; elimizdeki kaynağın hangi dönemde, hangi şartlar altında ve ne tip bir gündem ile yazıldığını bilmek de önemli. (Sayfa, 208)
*** Her geçen gün artan geleneğe ilginin entelektüel ve akademik altyapısını kurmadığımız aşikâr. Böyle bir ilginin beceriksiz senaristler tarafından yazılmış ikinci sınıf televizyon dizilerinin, sayfa tıklatmak için her türlü yalan yanlış habere balıklama atlayan fırsatçı gazetecilerin ya da belirli bir siyasi çizginin taraftarlığını yapan tarih metodolijisinden bihaber amatör kalemlerin insafına bırakılmayacağı kesin. (Sayfa, 235)
*** Kötü paranın iyi parayı kovması gibi, kötü tarihin iyi tarihi alaşağı etmesini önlemek için, okuyucunun tarihle ilişkisini onarmak gerek. (Sayfa, 248)
*** Bilgiyi hayatı kaliteleştirecek bir şey gibi değil de, şık ortamlarda kullanılabilecek bir statü objesi ve hatta daha da kötüsü bir başkasının üzerinde tahakküm kurmaya yarayacak bir silah gibi gören bu zihniyetin, özgün çıkarımlar ve kapsamlı analizler yapmaya ya da başka bir ifadeyle entelektüel yolculuğumuza lezzet katmaya gücü yetmeyecektir. (Sayfa,249)

Arka Kapaktan:

Elinizdeki kitap size tarihin şifrelerini, El Dorado´nun yerini, Karındeşen Jack´in kim olduğunu ya da simya taşının hikmetini öğretmeyecek. Karşınıza pavyonlarda sürten altıncı Dalai Lama, genç kalmak için altın içen Diane de Poitiers, teslim ol çağrısına orta parmaklarını işaret ve yüzük parmaklarının arasına sokup sallamak suretiyle cevap veren Venedik garnizonu, erkek kılığına girip tüm Siena´yı elden geçiren çapkın travesti Caterina Vizzani, bir köşede hacetini gideren Evliya´nın üstüne düşüp onu “boklu gazi” yapan düşman da çıkmayacak.

Bu, kahramanlarla hainlerin, tarihin akışını değiştiren vizyonerlerle fırsatları tepen basiretsiz liderlerin kitabı değil. Küçük Buzul Çağı, Fiyat ve Sanayi devrimleri, Aydınlanma, Atlantik Üçgeni, Büyük Kırılma, Hümanizma, muhayyel cemaatler, Protestan Etiği gibi birçok kavramın havada uçuştuğu sayfalarımızda kopuşları değil, devamlılıkları göreceksiniz. Tarihi bir anda değiştiren olayların aslında semptomlarını kaplumbağa hızıyla gösteren süreçlerin birer sonucu olduğunu fark edeceksiniz.

Herkesin hafife aldığı şu grotesk tarih kortejinin birbirinden ilginç kahramanlarının yaratacağı hafif bir tebessümden ve sıra dışı anekdotların verdiği şaşkınlıktan daha fazlasını hedefliyoruz: Okuyucunun geçmişini ve bugününü daha iyi kavrayıp geleceğini daha iyi planlamasını sağlamak ve ona entelektüel bir derinlik kazandırarak daha kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olmak.

Emrah Safa Gürkan´ın mizahla zekâyı buluşturduğu Bunu Herkes Bilir, hangi yaşta olursa olsun kendini geliştirmek için öğrenmeye zaman ayıranların zevkle okuyacağı bir başucu eseri…

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.