Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Rahel Tanrı´yla Hesaplaşıyor

Rahel Tanrı´yla Hesaplaşıyor

RAHEL TANRI´yla HESAPLAŞIYOR - Stefan Zweig / Öykü

Stefan Zweig´in dini menkıbeleri kendi kalemi yorumlayarak okurlara sunmakta. 3 farklı öyküden oluşmakta kitap. Oldukça akıcı dili olması ve çok da kalın olmadığından okumaya başlayıp elden bırakmadan bitirebilirsiniz. Tavsiye ederiz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); ve adreslerinde çeşitli okur yorumları okuyabilirsiniz.
Kitaptan: *** Birini öldürmek aslında kardeşini öldürmek demektir. ...Kılıç güç demektir, güç de adaletin düşmanıdır. Öldürmek günahtır ve kim bu günaha ortak olursa aslında o da bir katildir. (Sayfa, 3)
*** Sevdiğimiz birinin acı çektiğini gördüğümüzde, yüreğinin alev alev yandığını hissettiğimizde, onlara karşı ördüğümüz duvar yıkılır. (Sayfa, 11)
*** ...Terk edilen kralın gözleri, dostlarını aradıysa da boşunaydı, çünkü kral sert bir hükümdardı, adalet konusunda da pek katıydı ve zalimce vergi toplardı. (Sayfa, 28)
*** Kralım, adaletli bir insan olduğumu söylediniz, fakat başkaları hakkında hüküm veren kişinin haksızlık yaptığını ve günaha bulandığını biliyorum ben artık. (Sayfa, 48)
*** Cezalandırmak ancak Tanrı´nın yapabileceği bir iş, insanların değil, çünkü bir insanı yazgısına müdahale eden bulaşır günaha. Ve ben günaha girmeden sürdürmek istiyorum hayatımı. (Sayfa, 48)
*** Bir insanın bedeni tamamen yabancı bir insanın iradesine bırakılabilir miydi? Bir insan, sahip olduğu bir canlının bedenini ya da hayatını paramparça ettiğinde günahsız olabilir miydi? (Sayfa, 53)
*** Benim hayatımdan çekip gideceklerse, bırakırım onlar gitsinler. Hiçbir insanın kaderini tutmam, çünkü başkalarının kaderini belirlemek isteyen kişi, günah işlemiş olur yalnızca. (Sayfa, 54)
*** Tanrı´nın bize verdiği tek bir hak vardır, bu da yaşama hakkıdır...Adil kişi, insana hayvan muamelesi yapmamalı. (Sayfa, 55)
*** Hükmeden kişi, diğerlerinin özgürlüğünü alır, en çok da kendi ruhunun özgürlüğünü. (Sayfa, 56)
*** Sadece yalnız yaşayan kişi yakın olur Tanrı´ya, sadece çalışan kişi hisseder Tanrı´yı.(Sayfa, 57)
*** Yalnızca hizmet eden özgürdür, iradesini başkalarına veren, gücünü bir iş için harcayan ve sorgulamadan işini yapan insan özgürdür. ...Tanrı önünde hiç kimse ne daha aşağıdadır ne de daha üstündür. Yalnızca hizmet eden ve hiç sorgulamadan kendisini iradesine bırakan kişi kurtulabilir günahtan. (Sayfa, 68)

Arka Kapaktan:
Betimlemenin ve insani duyguları anlatmanın ustası Zweig bu kez inancı ve insanlığın katettiği yolu sorguluyor. Rahel´in merhametiyle Tanrı´ya tabiri caizse büyük bir ders verdiği ve üçüncü güvercinin huzur dolu yıllardan sonra gördüklerini anlattığı bu iki öyküyle Zweig yine yüreğinize dokunacak ve sizi bir kez daha insanlığınızı sorgulamaya davet ederken bir yandan da eşsiz bir okuma deneyimi sunacak

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.