Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Ermiş

Ermiş

Halil Cibran bir ruh ve düşün insanı; insanlık boyutu ile ufkunuzu genişleten yüce bir kalem. O´nu tanımamış ve okumamış olmak büyük eksiklik. Böyle bir kalem hakkında daha fazla bir şeyler yazmaya gerek yok. Okuyun , okuyun ve bir baş ucu kitabı olarak ara ara tekrar okuyun. Tabii ki kütüphanenizde en güzel yeri ayırmayı ihmal etmeyin usta yazarın bu ölümsüz eserine…

www.kitapokumakistermisin.com

Ve ben derim ki hayat, sahiden karanlıktır, insiyak olduğu zaman başka.

Ve her insiyak kördür, bilgi olduğu zaman başka.

Ve her bilgi beyhudedir, çalışma olduğu zaman başka.

Ve her çalışma nafiledir, aşk olduğu zaman başka.

Ve her ne zaman aşkla çalışırsanız kendinizi kendinize raptedersiniz ve ötekine ve Allah´a.

(Tanıtım Bülteninden)

´Cibran, Yakın, Orta ve Uzak Doğu´nun geleneksel öğretilriyle Batı düşüncesini karşılaştırmış, bireysel ve toplumsal olgulara çeşitli sentezler getirmiştir.Yapıtlarında şiirsel bir anlatım kullanmış, Doğu düşüncesini Batı diliyle yazmıştır.

Bu nedenle Cibran´ın eserlerini okuyanlar, bir bakıma Peygamberlerin kitaplarını okuyormuş izlenimine kapılırlar. Tıpkı kutsal kitaplardaki gibi yazım büyük önem taşır. Aforizmalarını sanki meydanlarda yüksek sesle okusunlar diye yazmış gibidir. Her kitapta kurgu aşağı yukarı aynıdır. Bir ´Öğreten´ bile de ondan ´Öğrenenler´ vardır. Konu da az çok aynıdır: Doğa, Toplum ve İnsanoğlu. Bu üçlü her zaman bir bütün içinde ele alınır ve ´Öğreten´,Doğa´nın, Toplum´un ve İnsanlığın yasalarını anlatır.

Halil Cibran, gerek şiirlerinde, gerekse resimlerine ´İnsanoğlu´nu ve onun ´İnsan´lığını en yüce doğa olayı olarak ele alır. Evrimlere yürekten inanır. ´Sizler Doğa´nın çocuklarısınız´ der. İnsanlara eziyet edenleri, sömürenleri, aldatanları şiddetle kınar.

Ama sömürenlerle de yalnız acıma duygusuyla yanaşmaz: ´Eğer başınıza bir despot geçmişse bunun sorumlusu sizlersiniz; Yüce Yaratan, alnınıza diktatörleri yazmamıştı, bunu sizler kendi kendinize yazıyorsunuz´, der. İnsanların, diktatörlere başkaldırmaları gerektiğini savunur.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.