Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Dinle Küçük Adam

Dinle Küçük Adam

DİNLE KÜÇÜK ADAM - Wilhelm Reich / Deneme

Aşağı yukarı 65 yıl önce bir bilim insanı tarafından kaleme alınmış kitabın üslubu ve konular arası geçişi bazen okuyucuyu zorlayabilir. Bir kaç sayfa sonra yazarın tarzına alıştıktan ve sayfalar ilerledikten sonra sizi daha da etkisi altına alacaktır. Hemen her sayfada bir farkındalık yaşayabilir, yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. En ilgincide 60-70 yıl önce ile bugünümüzün dünyası ve insanları arasında çok da fark olmadığını görüyor okur.

twitter.com/kitap_okumak www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos
Tek kelime ile bir baş ucu kitabı. Değerlendirme notumuz 5 yıldız. Kütüphanemizde ki yerini almalı ve arada bir gözden geçirilmeli, tekrar tekrar okunmalı deriz.
javascript:ntrTemp(); veya  javascript:ntrTemp(); linklerinde birçok okurun bu değerli eser hakkında yaptıkları yorumlara göz atmanızı öneririz.

Wilhelm Reich / Dinle Küçük Adam

Wilhelm Reich 1897´de Avusturya Macaristan İmparatorluğu´nda doğdu. Viyana ÜniversitesiTıp Fakültesinde Ruh çözümlemesi çalışmaları yaptı. Bedensel Boşalmanın İşlevi, Faşizmin Kitle Ruhu Anlayışı, Dirimin Öldürülüşü adlı yapıtları bu çalışmaların meyveleridir.

Nazizmden kaçıp ABD´ye yerleşen hekimin "Dinle Küçük Adam" adlı yapıtı, güçlü retoriği, barışçıl anarşist karşı çıkışlarıyla, yarattığı çalkantıyı sürdüren yapıtlarından biridir.

Wilhelm Reich´ın, deyimleşmiş ´küçük adam´a seslenişi, bilimsel değil, insanca bir belgedir.1946 yazında, yayımlanma amacı olmadan, Orgon Enstitüsü´nün arşivi için yazılmıştır. Uzun yaşam ve acı deneyimlerinden damıtılan, kendi gerçek gereksinimlerinden bilincine varmaları ve artık zalimce kendi kendilerini mahvetmekten vazgeçmeleri için, insanlara yöneltilmiş sarsıcı bir çağrıdır.

Kitaptan:

Kendini şimdiki konumundan farklı hissedebileceğini düşünmeye cesaret bile edemiyorsun: Boynu bükük olmak yerine özgür; plancı olmak yerine ise açık; bir hırsız gibi gece değil de, gündüz de sevebilen. Sen aslında kendini aşağılıyorsun, küçük adam.

´Ben kimim ki bir fikrim olsun, hayatımı belirleyeyim ve dünyayı sahipleneyim! ´ Gerçek büyük adamdan tek bir farkın var: Büyük adam da bir zamanlar küçük adamdı, fakat sadece tek bir özelliğini geliştirdi; nerede küçük ve kısıtlı düşünmesi ve davranması gerektiğini biliyordu.

Herhangi bir görevin baskısı altında, zamanla küçüklüğünün ve önemsizliğinin nasıl mutluluğunu tehdit e
ttiğini hissetmeyi öğrendi. Demek ki büyük adam, nerede ve ne zaman küçük adam olacağını bilir. Küçük adam ise küçük olduğunun farkında değildir ve bunun farkına varmaktan da korkar.

Binlerce yılın bakış açısından görebiliyorum seni, binlerce yıl geçmişten ve binlerce yıl gelecekten bakıyorum sana. Kendinden korkma duygundan kurtulmanı istiyorum. Daha mutlu ve daha insana yaraşır bir yaşam sürmeni istiyorum.

Evin hala kum üstünde duruyor, çatı başına yıkılıyor ama senin ‘proleter’ ya da ‘ulusal namus’un var. Su borun patlıyor ve çocuğun boğuluyor; ama sen yine çocukların sopayla ödüllendirildiği eğitim ve düzenden yanasın
Kasılmış bir beden yerine, canlı, yaşayan bir bedenin olsun istiyorum; çocuklarından nefret etmek yerine onları sevmeni, karına, ´evlilik gereği´ işkence yapmak yerine onu mutlu etmeni istiyorum. -Wilhelm Reich- (Arka Kapak)

Sitemizden kitap okumak isteyen üyelerimiz, yukarıda bulunan ´´ÜCRETSİZ KİTAP´´ bölümünü ziyaret ettiğinde, paylaşımın nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirler.

Kitapları okuyamıyorum.

Evin hala kum üstünde duruyor, çatı başına yıkılıyor ama senin ‘proleter’ ya da ‘ulusal namus’un var. Su borun patlıyor ve çocuğun boğuluyor; ama sen yine çocukların sopayla ödüllendirildiği eğitim ve düzenden yanasın

Sen Hitler yanlılarını ancak milyonlarca insanı öldürdükten sonra asıyorsun. Bu milyonlar öldürülmeden önce nerdeydin ve ne düşünüyordun? Doğru düşünmen için bir düzine ceset yetmez mi? İnsanlığın ancak milyonlarca ceset gördüğünde mi ortaya çıkıyor? Senin bu tek tek küçüklüklerin, insan-hayvandaki büyük sefaleti ortaya çıkarıyor.

İnsanın hayatını değiştirecek kitap bulması bir rivayet değilmiş, bu kitapla anladım.