KATEGORİLER

İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul Gezi Rehberi Kategori: Tarih Yazar: Murat Belge Yayınevi: İletişim Dil: Türkçe Sayfa: 397 Sayfa

 İSTANBUL GEZİ REHBERİ - Murat Belge / TARİH - İnceleme

İstanbul için hazırlanmış olabildiğince detaylı ve kaynakcalı gezi rehberi. blog.milliyet.com.tr/murat-belge--istanbul-gezi-rehberi-/Blog/ , www.edebiyathaber.net/istanbul-gezi-rehberi-bir-kitap-degil-sadece/ adreslerinde bu detaylı gezi rehberi üzerine değerlendirmeler okuyacaksınız. www.kitapyurdu.com/kitap/istanbul-gezi-rehberi/93206.html adrinde bu ciddi çalışma ile ilgili çok sayıda okur yorumu bulabilirsiniz.

 Arka Kapaktan:  Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan İstanbul, tarih boyunca içinden çeşitli medeniyetler geçen; Bizans, Osmanlı gibi büyük imparatorluklara başkentlik yapmış olağanüstü tarihî dokuya sahip bir kent. Ve bugünkü İstanbul’da, bu yaşam keşmekeşinin içinde gözümüzden kaçan, haberimizin bile olmadığı bu müthiş tarihî zenginlik hâlâ yerli yerinde duruyor. Savaşlardan, yangınlardan, depremlerden sağ kurtulmuş, yaralı çıkmış birçok bina hızla yenilenen kentin dinamiğine direnerek bir kenarda sessiz sedasız varlığını sürdürüyor.

Murat Belge bu rehber kitapta İstanbul’un eşsiz zenginliğini, o kendine has üslûbuyla, aralara serpiştirdiği ilginç hikâyeler ve tarihî “dedikodularla”, Pera, tarihî yarımada, Boğaziçi, Üsküdar gibi eski yerleşim merkezlerinin yanı sıra Pendik’e, Florya’ya, Küçükçekmece’ye, Kilyos’a, hatta Polonezköy’e kadar uzanan bir güzergâhta gözler önüne seriyor.