KATEGORİLER

1993 Örtülü Darbe

1993 Örtülü Darbe Kategori: Tarih Yazar: Hakkı Öznur Yayınevi: Timaş Dil: Türkçe Sayfa: 400 Sayfa

 1993 ÖRTÜLÜ DARBE – Hakkı Öznur / TARİH 

Yakın tarihimizin sıra dışı olaylarla dolu yılını biraz daha yakından bakıp hafızaları tazeleyen kaynak bir çalışma. Yakın tarih ile ilgilenenlere okumalarını öneririz.

Arka Kapaktan :

Türk fikir ve siyaset adamı Hakkı Öznur,

yakın politik tarihimizin 93 yılının önemli olaylarını Timaş Yayınlarından çıkan "1993 Örtülü Darbe" adlı kitabında anlatıyor. ´Darbe tartışmaları´, ´Uğur Mumcu suikasti´, ´Eşref Bitlis olayı, kaza mı sabotaj mı?´, ´Ahmet Cem Ersever suikastı´, ´Sivas ve Başbağlar olayları´, ´Özal–Talabani, Talabani–Öcalan görüşmeleri´, ´Suriye–PKK´, ´Öcalan Muhaberat ilişkisi´ gibi birçok konu ele alınıyor.

1993 sürecinde pek çok karanlık hadiseler meydana geldiğini belirten Öznur, şöyle diyor: "Peki bunlar bir tesadüf mü? Türkiye´de 1993 yılında aslında ne oldu? Bu karanlık olayların arkasında kimler var? Yoksa 1993´te bürokratik oligarşinin gerçekleştirdiği ´örtülü´ bir darbe mi yaşadık?"

Fikir adamı Hakkı Öznur, bu çalışmasında, işte bu sorulara cevap veriyor. Öznur, kitabında; Türkiye tarihinin derinliklerini ve 1993´ten bugünümüze oynanmakta olan oyunlar hakkında bilinmeyenleri bugünün siyasal çatışmalarının temellerini açıklıyor. İlmi ve objektif bir bakış açısıyla kaleme alınan kitap; hem bellekleri tazeliyor, hem de Türkiye üzerinde oyunlar oynayan küresel aktörlerin maskelerini düşürüyor.

 

Örtülü Darbe 1993: Karanlık bir geçmişe cesaretle bakmak isteyen okurlar için bir kaynak niteliği taşıyor.